● W Poznaniu zaczyna działalność Regionalny Punkt Konsultacyjny dla Osób Zranionych w Kościele. Kim są te osoby?
– Mogą do nas przyjść wszystkie osoby, które zostały dotknięte przemocą seksualną, a także ich bliscy, bo dramat ten dotyka także ich. Nie mamy na myśli osób, które poczuły się zranione przez instytucję w inny sposób, np. podczas wizyty w kancelarii parafialnej.
● Kto jest inicjatorem tego projektu?
– Ojciec Adam Żak, dyrektor Centrum Ochrony Dziecka, na jednym ze spotkań w Krakowie zaproponował, aby w całej Polsce powstała sieć regionalnych punktów konsultacyjnych dla osób, które doświadczyły przemocy seksualnej w Kościele. Nasz punkt jest pokłosiem tego pomysłu, wdrażamy program pilotażowy. Nie jesteśmy konkurencją dla inicjatywy Zranieni w Kościele działającej w Warszawie. Przeciwnie – współpracujemy ze sobą, a przede wszystkim czerpiemy z ich doświadczeń. Punkt regionalny w Poznaniu rozpoczyna swoją działalność z pełną aprobatą abp. Stanisława Gądeckiego, dostaliśmy błogosławieństwo na podejmowane działania. Projekt tworzymy przy życzliwym wsparciu prymasa Wojciecha Polaka i we współpracy z archidiecezją gnieźnieńską, która wydelegowała swoich przedstawicieli, aby pomagali w konsultacjach. Mogą się do nas zgłaszać również osoby z diecezji kaliskiej, zielonogórsko-gorzowskiej, a także koszalińsko-kołobrzeskiej. W przyszłości myślimy także, aby objąć naszym zasięgiem Szczecin, Włocławek i Wrocław.
● Jak rodzaj pomocy będą mogły otrzymać zgłaszające się osoby?
– Pomoc będzie odbywać się na trzech płaszczyznach: informacji, wsparcia i pomocy praktycznej. Informacji chcemy udzielać osobom, które zastanawiają się, jaka jest procedura zgłaszania tego rodzaju przestępstwa, jak skonsultować się z delegatem ds. ochrony dzieci i młodzieży w odpowiedniej diecezji lub jak znaleźć punkt interwencji kryzysowej. Będzie również możliwość otrzymania duchowego wsparcia ze strony jednego z trzech pełniących posługę w naszej diecezji duszpasterzy osób skrzywdzonych. Ważną przestrzenią pomocy jest również życzliwe wysłuchanie. Wierzymy, że dana osoba przychodzi w dobrej wierze, długo zmagała się sama ze sobą, aby wreszcie komuś o tym trudnym wydarzeniu opowiedzieć. My chcemy najpierw wysłuchać jej historii. Chcemy także dać tym osobom konkretne rozwiązania, które będę pomocą w procesie leczenia zranień. Oferujemy konsultacje psychologiczne, jeśli taka będzie wola i potrzeba, pomoc prawną i wsparcie duszpasterskie, o którym była już mowa. Gdyby dana osoba zdecydowała się zgłosić sprawę do władz świeckich lub kościelnych, także będziemy ją wspierać. Wśród konsultantów są cztery kobiety i jeden mężczyzna. Wszyscy oni zostali przeszkoleni, aby jak najlepiej pełnić swoją funkcję, a na co dzień pracują z osobami będącymi w trudnych sytuacjach życiowych.
● Wśród części katolików, w związku z inicjatywą Zranieni w Kościele, pojawiły się wątpliwości, czy oby na pewno nie jest to projekt uderzający w dobro Kościoła.
– We wszystkich inicjatywach tego typu przede wszystkim chodzi o osoby skrzywdzone, które niekiedy bardzo długo noszą w sobie rany. Czasem osoby, które doświadczyły zranienia w Kościele, myślą, że same sobie poradzą, jednak w dłuższej perspektywie to doświadczenie niszczy ich życie. Bardzo potrzeba uzdrowienia i temu ma służyć ten punkt konsultacyjny. Jeżeli człowiek zostanie uzdrowiony, to cały Kościół również jest zdrowszy, jeżeli dobro dzieje się dla jednej osoby, to także wydarza się ono dla całego Kościoła. Przede wszystkim chcemy patrzeć z perspektywy ofiar, a nie instytucji czy sprawców. To skrzywdzonych chcemy postawić w centrum naszej troski. Jeżeli osoby zaangażowane w Kościele mają wątpliwości co do słuszności naszej inicjatywy, jestem chętny do rozmowy. To jest nasza wspólna sprawa, a nie wybranej grupy osób, dlatego zależy nam, aby każdy zrozumiał istotę tego projektu. Dlatego liczę na jego życzliwe przyjęcie.
Ks. Artur Filipiak
Koordynator Regionalnego Punktu Konsultacyjnego dla Osób Zranionych w Kościele w Poznaniu
Dyżury odbywają się w każdą środę od godz. 17.00 do 19.00 począwszy od 16 września 2020 roku.
Telefon: 693 700 645
Adres mailowy: punkt.konsultacyjny@archpoznan.pl
http://archpoznan.pl/pl/punkt-konsultacyjny