Logo Przewdonik Katolicki

Komunia z kobiecej ręki

Monika Białkowska
fot. Krzysztof Świderski/PAP

W marcu 2006 roku we „Wskazaniach KEP odnośnie do nadzwyczajnego szafarza Komunii św.” zapisano, że szafarzem może być nie tylko mężczyzna, ale również kobieta konsekrowana lub siostra zakonna.

Komunia z kobiecej ręki
„Jakim prawem baba bierze w łapy Ciało Pańskie?” – pytają (dosłownie!) ludzie, którzy w Niedzielę Miłosierdzia oglądali w internecie zdjęcia z Mszy św. w kościele na warszawskich Bielanach. Czy kobieta rozdająca Komunię św. to rzeczywiście „bluźnierstwo, herezja i zbezczeszczenie”?

Połączył ich Jan Paweł II. Kiedy w 1980 r. przyjechał z pierwszą pielgrzymką do Brazylii, 20-letni Moysés Azevedo na prośbę swojego biskupa i w imieniu młodzieży miał ofiarować papieżowi prezent. Jaki prezent? „Sam wybierz!” – odpowiedział pytany o to biskup. Moysés zdecydował: ofiaruje samego siebie. Potem na ręce Jana Pawła II złożył list, w którym oddał całe swoje życie na rzecz młodych i na służbę Chrystusowi i Kościołowi. Następnie założył pizzerię, w której poszczególne dania nazwane były „Magnificat” albo „agape”. Ludzie zamawiali, jedli, ale też pytali o dziwne nazwy: to był początek ewangelizacji. W ten sposób rodziła się wspólnota Shalom, licząca dziś kilka tysięcy członków (rodzin, kapłanów i osób żyjących w celibacie, którzy zostawili wszystko dla Ewangelii). Wspólnota od kilku lat działa również w Polsce i aktywnie współtworzyła między innymi Światowe Dni Młodzieży. Członkowie wspólnoty w Polsce to w większości Brazylijczycy, przebywający w naszym kraju na misjach – choć jest już również pierwsze rodzime powołanie i kobieta, odbywająca właśnie formację w Brazylii. To właśnie pod adresem członkiń tej wspólnoty padają dziś oskarżenia: „bluźnierstwo, profanacja, puste łby, świętokradztwo, zbezczeszczenie, ohyda, herezja”.
Jak to jest z kobietami, rozdającymi Komunię św.? Czy taka praktyka jest wbrew prawu Kościoła?

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 20/2019, na stronie dostępna od 11.06.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki