Logo Przewdonik Katolicki

Granice w życiu nastolatka

Bogna Białecka
fot. Lidia Piasecka

Dla nastolatka bardzo istotna jest możliwość dokonania wyboru. Nawet złego, bo dzięki temu może nauczyć się, jak wybierać dobrze.

Granice w życiu nastolatka
Dojrzewanie samo w sobie jest okresem granicznym. Już nie dziecko, jeszcze nie dorosły. Po trochu zadowolony, po trochu zaniepokojony zmianami następującymi w ciele i emocjach, walczący o swą unikalną tożsamość. Jednym ze znaczących zadań rozwojowych tego etapu jest poszerzanie niezależności i odpowiedzialności.

Z tym też rodzice mają najwięcej problemów. Choć dziecko uważa się praktycznie za dorosłego, rodzice widzą, jak działa impulsywnie i podejmuje decyzje, które mogą mieć fatalne skutki dla dalszego życia. W takich momentach mamy ogromną chęć rozłożenia gigantycznego parasola ochronnego i zabezpieczenia dorastającego dziecka przed nim samym.
 
Zmiany, zmiany, zmiany…
Dla nastolatka zmiany, których doświadcza, też są trudne. Targają nim przeciwstawne pragnienia. Nadal potrzebuje rodziców, jednak pragnie całkowitej od nich niezależności. Chce być dobry, ale czuje też swą ciemną, zbuntowaną stronę.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 18/2019, na stronie dostępna od 27.05.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki