Logo Przewdonik Katolicki

Bezpieczne pliki

Szymon Puchalski
Fot.

Zarówno w pracy, jak i w domu przechowujemy wiele ważnych dokumentów i plików. Jak chronić je przed utratą?

Zarówno w pracy, jak i w domu przechowujemy wiele ważnych dokumentów i plików. Jak chronić je przed utratą?

 

Bezpieczeństwo i porządek

By bezpiecznie przechowywać pliki, warto zapisywać je w odpowiednim porządku. Najlepiej w osobnych folderach trzymać dokumenty, a w innym zdjęcia. Dobrze jest tworzyć podkatalogi, odpowiadające poszczególnym wydarzeniom. Pamiętajmy również, by nadawać plikom takie nazwy, byśmy po pewnym czasie wiedzieli, co jest zapisane w danym pliku. Ułatwi to nam w przyszłości poszukiwanie i zarządzanie naszymi danymi.


Gdzie zapisać?

W systemach Windows pliki zapisują się domyślnie zazwyczaj w folderze Moje Dokumenty, zlokalizowanym standardowo na dysku C. Ponieważ jest to dysk, na którym zainstalowany jest system operacyjny, bezpieczniej jest zapisywać dane na dysku D (jeśli takowy istnieje). W razie awarii systemu, łatwiej będzie odzyskać nasze dane.

 

Kopie zapasowe

Jeśli przechowujemy w komputerze ważne pliki, warto raz na jakiś czas zrobić ich kopie. Pamiętajmy, aby pliki, nad którymi pracujemy, archiwizować regularnie. By wykonanie kopii bezpieczeństwa miało sens, najlepiej zapisać ją na innym nośniku danych, np. na pendrive’ie lub dysku zewnętrznym. Jeśli są to zdjęcia lub inne pliki, których nie będziemy już edytować, możemy nagrać je na płytę CD/DVD (pamiętając jednak, że żywotność takich płyt wynosi kilka lat). Innym sposobem przechowywania kopii są coraz bardziej popularne dyski internetowe. Możemy w ten sposób przechowywać dane na zewnętrznych serwerach w sieci, np. korzystając z Google Drive lub Dropbox.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki