Siostry krwi
Nóż nie jest jednak jedynym narzędziem, po które sięga coraz więcej przedstawicielek płci pięknej. Jak wynika ze statystyk jednostek zajmujących się walką z przestępczością nieletnich, aż o 25 proc. wzrósł udział dziewcząt w popełnianych przez młodzież przestępstwach. Obserwuje się równocześnie tendencję rosnącą,...
Siostry krwi
Nóż nie jest jednak jedynym narzędziem, po które sięga coraz więcej przedstawicielek płci pięknej. Jak wynika ze statystyk jednostek zajmujących się walką z przestępczością nieletnich, aż o 25 proc. wzrósł udział dziewcząt w popełnianych przez młodzież przestępstwach. Obserwuje się równocześnie tendencję rosnącą, jeśli chodzi o zawiązywanie się gangów składających się z samych dziewczyn. W przeciwieństwie do chłopców, którzy często popełniają różnego rodzaju wykroczenia, by zaimponować swojemu środowisku, nieletnie kierują się innymi motywami. Zazwyczaj tworzą grupy przestępcze, ponieważ łączy je przede wszystkim świadomość bycia niezauważaną, nic niewartą, a co za tym idzie, często narażoną na przemoc i wykorzystanie ze strony dorosłych. Dziewczyny zaczynają więc od drobnych kradzieży, poprzez akty wandalizmu, kończąc niestety na niezwykle brutalnych, nierzadko śmiertelnych pobiciach, o które nikt by ich nie podejrzewał. Dzięki temu – jak same podkreślają – czują, że w końcu to ktoś inny, nie one, odczuwają strach. Wkraczając na taką drogę, potrzebują jednak pewnego rodzaju „wspomagacza”, jakim zazwyczaj jest alkohol.
Gdy decyduje alkohol
Na szczęście w Polsce nie musimy jeszcze, przynajmniej nie na taką skalę, mierzyć się z problemami podobnymi do wyżej opisanych. Temat ten wraca jednak jak bumerang zazwyczaj w sierpniu, miesiącu trzeźwości. Niestety, problem alkoholizmu coraz częściej dotyczy osób młodych. Tragiczna w skutkach jazda pod wpływem alkoholu, nierozważna chęć popisania się nadzwyczajnymi umiejętnościami, częste w okresie wakacji skoki do wody czy przemierzanie górskich szlaków z puszką piwa w dłoni – to tylko nieliczne sytuacje, w których alkohol, zamiast rozsądku, gra pierwsze skrzypce.
„Uniwersytet” pijaństwa
Mówiąc „alkoholizm”– myślimy, że nie stanowi on problemu dużych miast lub osób wykształconych, że istnieją miejsca czy środowiska, których on nie dotyczy, na przykład uniwersytety. Nic bardziej mylnego. Choroba alkoholowa już od dawna przestała wybierać ze względu na płeć, wiek, miejsce zamieszkania czy status społeczny. Tak naprawdę może dotknąć każdego, kto w porę nie uświadomi sobie swojego problemu. W ostatnich latach terapeuci i psychologowie obserwują wzrastającą liczbę młodych ludzi, których życiem rządzi właśnie alkohol. Osoby decydujące się na podjęcie leczenia przyznają, że ich problem zaczął się w czasie studiów. Nowemu etapowi w życiu młodego człowieka, jakim jest podjęcie studiów, nierzadko w innym mieście, towarzyszy wiele oczekiwań. Może w końcu sam, na własny rachunek, doświadczyć uroków opuszczenia rodzinnego gniazda. I to jest też jedna z przyczyn nadużywania alkoholu. Poczucie wolności, a jednocześnie nieograniczonych możliwości, powoduje chęć maksymalnego wykorzystania czasu studiów na tzw. wyszumienie się – to wszystko sprzyja nadużywaniu alkoholu. Z drugiej zaś strony nie brakuje i takich, dla których napoje wyskokowe są pewnego rodzaju pomocą w rozładowaniu stresu, często spowodowanego podjęciem zbyt wielu zobowiązań związanych ze studiami, średnią ocen czy z dodatkową pracą. Stąd szacunkowo, co drugi student upija się nie tylko, jak się stereotypowo sądzi, w czasie juwenaliów, ale w każdy weekend, co prowadzi do tego, że co czwarty opuszcza z tego powodu zajęcia na uczelni, wielu z nich nie pamięta, co i gdzie robiło...
Nie tylko w sierpniu
Zazwyczaj z ostatnim dniem sierpnia – miesiąca w szczególny sposób poświęconego abstynencji, debata się kończy. Warto więc zastanowić się głębiej nad różnorodnymi sposobami rozwiązania tego problemu. Jednym z nich jest powstała w Brazylii Farma Nadziei, założona przez niemieckiego franciszkanina brata Hansa Stapela, obecnie posiadająca aż 39 placówek także poza granicami Brazylii m.in. w Afryce, Argentynie, Niemczech czy Paragwaju, gdzie młodzi uzależnieni, również od alkoholu, mogą liczyć na fachową pomoc w walce z nałogiem. To właśnie o nich Papież Benedykt XVI podczas pielgrzymki do Brazylii w maju 2007 roku powiedział, by byli apostołami nadziei, abyśmy też i my swoim postępowaniem byli nadzieją dla tych, którzy zmagają się z tym problemem.
Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją
Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.
W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:
- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.
Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.
Masz konto? Zaloguj się
Subskrypcja miesięczna

Zyskaj codzienny dostęp do wartościowych treści, które pomagają lepiej rozumieć świat, wiarę i współczesne wydarzenia — gdziekolwiek jesteś i kiedy tylko chcesz.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Wypróbuj bez ryzyka
Rozpocznij od 14 dni bezpłatnego dostępu i sprawdź wszystkie możliwości serwisu.
Po okresie próbnym subskrypcja kosztuje tylko 19,90 zł miesięcznie.
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.
Subskrypcja roczna

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Najlepsza cena
Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.
- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.













