Logo Przewdonik Katolicki

E-mail z Lichenia: Cieszymy się i muzykujemy

Aneta Kwiatkowska
Fot.

Chóralnym śpiewem i dźwiękami instrumentów dętych rozbrzmiewało 19 maja sanktuarium licheńskie. O godz. 17 rozpoczął się koncert pt. Monstratus, w którym wystąpiło ponad trzy tys. muzyków, członków amatorskich oraz zawodowych orkiestr i chórów z Polski i Czech. Koncert był dedykowany pamięci Jana Pawła II z racji 87. rocznicy jego urodzin. Kilka tysięcy pielgrzymów...

Chóralnym śpiewem i dźwiękami instrumentów dętych rozbrzmiewało 19 maja sanktuarium licheńskie. O godz. 17 rozpoczął się koncert pt. „Monstratus”, w którym wystąpiło ponad trzy tys. muzyków, członków amatorskich oraz zawodowych orkiestr i chórów z Polski i Czech.

Koncert był dedykowany pamięci Jana Pawła II z racji 87. rocznicy jego urodzin. Kilka tysięcy pielgrzymów usłyszało najpierw hymny państwowe Polski i Watykanu, a następnie m.in. Bogurodzicę, Gaude Mater Polonia, Mazurek Trzeciego Maja, „Tu es Petrus” oraz „Barkę”.

Zespoły ustawiły się na 33 stopniach wiodących do bazyliki. Śpiew i gra wymagały wyjątkowej koncentracji, gdyż odległości dzielące muzyków były dość duże i trzeba się było dobrze wsłuchiwać w płynące zewsząd dźwięki. Należy dodać, że wszystkie utwory wykonane w Licheniu artyści wcześniej ćwiczyli u siebie, w miejscowościach, w których żyją i pracują; w Licheniu mieli tylko jedną wspólną próbę!

Zespołami dyrygowali na zmianę prof. Roman Grucza – prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz płk Franciszek Suwała. – Większość uczestników koncertu to amatorzy, którzy śpiewają i grają z zamiłowania: na chwałę Boga, dla Ojca Świętego Jana Pawła II... Są bardzo pracowici. Z takimi ludźmi warto pracować. Nie silimy się na wielki artyzm, na wielką sztukę muzyczną. Od tego są filharmonie, opery. My po prostu cieszymy się i muzykujemy – stwierdził prof. Grucza.

Chóry AVE i Jutrzenka przyjechały do Lichenia z Rudy Śląskiej. AVE miało okazję zaśpiewać dla Jana Pawła II podczas jego wizyty w Gliwicach. – Papież z powodu choroby nie dotarł w zaplanowanym terminie, ale pojawił się w ostatnim dniu swojej pielgrzymki. Tłumaczył się nam z humorem z tego spóźnienia. Mam swoje prywatne ślubowanie, że jeśli tylko siły pozwolą, będę brał udział w licheńskich zlotach, których ideą jest uczczenie rocznicy urodzin Jana Pawła II – mówił jeden z chórzystów.

Wcześniej część orkiestr i chórów wystąpiła podczas Mszy św., której przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy. – Ojciec Święty śpiewał fragmenty swoich przemówień. Ukazywał, jak bliska mu jest pieśń religijna i śpiew. W jednej z encyklik pisał o pięknie Eucharystii. Nie ma pięknej liturgii bez pięknego śpiewu – mówił w kazaniu ks. biskup.

Ogólnopolski Zlot Chórów i Orkiestr odbył się w licheńskim sanktuarium po raz drugi. Wzięło w nim udział 35 orkiestr i 65 chórów, w tym jeden z Czech. Kustosz sanktuarium ks. Wiktor Gumienny MIC zaprosił wszystkich uczestników do udziału w kolejnym spotkaniu, za dwa lata.

Patronat honorowy nad koncertem sprawował prezydent RP Lech Kaczyński.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki