Logo Przewdonik Katolicki

Chwalebna rocznica

Błażej Tobolski
Fot.

27 grudnia 2006 r. obchodziliśmy 88. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w poznańskiej farze, sprawowaną w intencji powstańców. Abp Stanisław Gądecki, który przewodniczył Eucharystii, przypomniał podczas homilii znaczenie dla naszego regionu i całej Polski powstania z lat 1918-1919, zakończonego organizacyjnym i militarnym sukcesem. Pielęgnowanie...

27 grudnia 2006 r. obchodziliśmy 88. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w poznańskiej farze, sprawowaną w intencji powstańców.

Abp Stanisław Gądecki, który przewodniczył Eucharystii, przypomniał podczas homilii znaczenie dla naszego regionu i całej Polski powstania z lat 1918-1919, zakończonego organizacyjnym i militarnym sukcesem.

Pielęgnowanie narodowej tradycji
Arcybiskup zaznaczył również niemałą rolę, jaką odegrał w powstaniu dowódca gen. Józef Dowbór-Muśnicki oraz stworzona przez niego Armia Wielkopolska. Jej żołnierze byli wzorem dla całego Wojska Polskiego oraz wywarli później, w 1920 r., decydujący wpływ na zwycięstwo nad bolszewikami pod Warszawą, jak pisał w swoich wspomnieniach sam generał, cytowany przez kaznodzieję.

To powstanie, zauważył również metropolita poznański, wpisuje się w historię naszej ojczyzny i stanowi ważny element narodowej tradycji. Stąd też pamięć o tych wydarzeniach musimy pielęgnować i przekazywać następnym pokoleniom, chcąc w pełni i świadomie zaistnieć we wspólnocie państw zjednoczonej Europy.

Cześć bohaterom
Po liturgii delegacje władz miejskich i samorządowych wraz z licznymi pocztami sztandarowymi przeszły przez miasto pod pomnik Powstańców Wielkopolskich, gdzie uczczono pamięć poległych bohaterów. W czasie przemarszu złożono również kwiaty pod pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich oraz pod tablicami pamiątkowymi Ignacego Paderewskiego, Dowódców Powstania Wielkopolskiego i Franciszka Ratajczaka (pierwszej ofiary walk).

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki