Zaczęło się 27 grudnia 1918...
Biało-czerwone flagi, kwiaty, wzniosłe słowa, poczty sztandarowe kombatantów, żołnierzy i harcerzy... Oto, jak w wielu miastach i wsiach Wielkopolski uczczono kolejną rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego, które położyło kres blisko stupięćdziesięcioletniemu panowaniu pruskich zaborców w Poznańskiem. Minęło 86 lat... a pamięć ciągle żywa.
Zaczęło się 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Miasto witało powracającego z emigracji Ignacego Paderewskiego, który miał objąć funkcję premiera w nowym rządzie. Zaniepokojeni patriotycznym charakterem manifestacji Niemcy zaatakowali wiwatujące na cześć mistrza tłumy. Padły strzały i wydarzenia potoczyły się jak lawina... 28 grudnia wyzwolono Gniezno. Stąd rozpoczął się zwycięski marsz na Kujawy, w trakcie którego oswobodzono m.in.: Trzemeszno, Mogilno, Strzelno, Inowrocław, Żnin i Szubin. W ciągu niespełna dwóch tygodni powstańcy opanowali obszar ok. 25 tys. kilometrów kwadratowych. Trzeciego stycznia 1919 roku Naczelna Rada Ludowa przejęła władzę w Wielkopolsce, a w połowie lutego ogłoszono zawieszenie broni. Wielkopolska była wolna...
Bóg, Honor, Ojczyzna
W Gnieźnie wydarzenia te przypominano we wtorek, 28 grudnia 2004 roku. Obchody rozpoczęła sesja Rady Miasta, po zakończeniu której w Bazylice Prymasowskiej odprawiona została uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny. Eucharystii przewodniczył ks. abp Henryk Muszyński, a homilię wygłosił ks. bp Bogdan Wojtuś. - Dziś, gdy przeżywamy osiemdziesiątą szóstą rocznicę powstania wielkopolskiego musimy zapytać: co dalej? - mówił. - Co dalej, z tym wielkim dziedzictwem, w obronie którego wielu powstańców złożyło własne życie? Niech przyszłość wytyczają nam słowa, które widniały na ich sztandarach: ,,Bóg, Honor, Ojczyzna".
Gnieźnieńskie obchody upamiętniające niepodległościowy zryw Wielkopolan były także okazją do uczczenia 86. rocznicy przywrócenia Gniezna odrodzonej Polsce. Podobnie jak w latach ubiegłych, zakończyły się uroczystościami pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu św. Piotra i Pawła, gdzie złożono wiązanki kwiatów i oddano hołd poległym.
Służyć Ojczyźnie
O bohaterach powstania wielkopolskiego nie zapomniano również w Zdziechowie. Tam bowiem w dniach 30-31 grudnia 1918 roku miała miejsce potyczka powstańców z oddziałami Grenzschutzu. Była to pierwsza bitwa powstania wielkopolskiego, która odbyła się na otwartym polu. Mieszkańcy Zdziechowy, jak co roku, upamiętnili to wydarzenie uroczystą Mszą św. oraz apelem przy pomniku powstańców. Modlono się nie tylko za powstańców, którzy zginęli w okolicy Zdziechowy, ale również za bohaterskich mieszkańców tej miejscowości, którzy polegli w walkach powstańczych m.in. pod Rynarzewem. - Dzisiaj, kiedy pochylamy się nad dziejami naszego kraju, uświadamiamy sobie, jak wielki dar z siebie złożyli Polacy na ołtarzu Ojczyzny - powiedział w homilii ks. Tomasz Głuszak, proboszcz parafii pw. NMP Nieustającej Pomocy w Zdziechowie. - Oddając hołd powstańcom, musimy więc pamiętać o tym, że i dziś możemy dobrze służyć Ojczyźnie. Oznacza to, iż musimy w naszym życiu postępować zgodnie z cnotami obywatelskimi oraz być otwartymi na problemy i troski drugiego człowieka.
Po Mszy św. odbył się uroczysty apel pod pomnikiem powstańców. Wzięli w nim udział harcerze ze Zdziechowy i Gniezna, strażacy z OSP w Zdziechowie oraz poczet sztandarowy i młodzież z miejscowej szkoły podstawowej, która od 1973 roku nosi zaszczytne imię Powstańców Wielkopolskich.
Tekst i zdjęcie:
Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją
Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.
W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:
- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.
Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.
Masz konto? Zaloguj się
Subskrypcja miesięczna

Zyskaj codzienny dostęp do wartościowych treści, które pomagają lepiej rozumieć świat, wiarę i współczesne wydarzenia — gdziekolwiek jesteś i kiedy tylko chcesz.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Wypróbuj bez ryzyka
Rozpocznij od 14 dni bezpłatnego dostępu i sprawdź wszystkie możliwości serwisu.
Po okresie próbnym subskrypcja kosztuje tylko 19,90 zł miesięcznie.
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.
Subskrypcja roczna

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Najlepsza cena
Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.
- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.













