Logo Przewdonik Katolicki

Sprawiedliwość po arabsku

Łukasz Kaźmierczak
Fot.

Libijski sąd skazał na karę śmierci pięć bułgarskich pielęgniarek i lekarza z Palestyny. Uznano ich za winnych celowego zarażenia wirusem HIV 426 libijskich dzieci leczonych w szpitalu w Bengazi. 50 dzieci zmarło, a 50 pozostaje w stanie ciężkim. Wiosną 2004 roku sąd w Bengazi już raz skazał Bułgarki i Palestyńczyka na karę śmierci, lecz sąd apelacyjny uchylił ten wyrok z powodu...

Libijski sąd skazał na karę śmierci pięć bułgarskich pielęgniarek i lekarza z Palestyny. Uznano ich za winnych celowego zarażenia wirusem HIV 426 libijskich dzieci leczonych w szpitalu w Bengazi. 50 dzieci zmarło, a 50 pozostaje w stanie ciężkim. Wiosną 2004 roku sąd w Bengazi już raz skazał Bułgarki i Palestyńczyka na karę śmierci, lecz sąd apelacyjny uchylił ten wyrok z powodu uchybień procesowych. W trakcie obecnego procesu sąd odrzucił wnioski obrony o powołanie nowych świadków i nie zgodził się na nową międzynarodową ekspertyzę. Nie wzięto również pod uwagę twierdzeń pielęgniarek, iż były torturowane podczas śledztwa.

Według strony bułgarskiej, do zainfekowania dzieci doszło na skutek złych warunków higienicznych w szpitalu. Próbki pobrane od dzieci zarażonych wirusem HIV wykazały też, że do zainfekowania doszło przed rozpoczęciem pracy przez sześcioro skazanych.

Bułgarskie pielęgniarki i palestyński lekarz przebywają w areszcie już prawie 8 lat. Oskarżeni mogą się jeszcze odwołać od wyroku do libijskiego sądu najwyższego.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki