Logo Przewdonik Katolicki

Po pięciu latach

Magdalena Rak
Fot.

Kupujemy mieszkania nie tylko, aby poprawić sobie warunki życiowe, ale też po to, żeby zarabiać. Bo mieszkanie to dobra inwestycja. Zwłaszcza gdy w porę zastanowimy się, jak uniknąć płacenia podatków. Przychód ze sprzedaży mieszkania obłożony jest ryczałtowym, dziesięcioprocentowym podatkiem. Fiskus w niektórych przypadkach może nas z tego zwolnić. Zwolnienie z podatku Jeżeli...

Kupujemy mieszkania nie tylko, aby poprawić sobie warunki życiowe, ale też po to, żeby zarabiać. Bo mieszkanie to dobra inwestycja. Zwłaszcza gdy w porę zastanowimy się, jak uniknąć płacenia podatków.

Przychód ze sprzedaży mieszkania obłożony jest ryczałtowym, dziesięcioprocentowym podatkiem. Fiskus w niektórych przypadkach może nas z tego zwolnić.

Zwolnienie z podatku
Jeżeli mieszkanie sprzedamy, a nie minęło jeszcze pięć lat od jego kupna (podobnie rzecz ma się z domami), trzeba odprowadzić podatek w wysokości 10 proc. uzyskanego przychodu. Powinniśmy to zrobić w ciągu 14 dni od dnia dokonania sprzedaży. Co zrobić, żeby nie płacić? Uzbroić się w cierpliwość, czyli poczekać ze sprzedażą nieruchomości pięć lat (licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości). Nasze pieniądze możemy uratować nawet wtedy, gdy nie zamierzamy czekać pięciu lat. W ciągu 14 dni należy złożyć w urzędzie skarbowym deklarację, że kwotę uzyskaną ze sprzedaży nieruchomości przeznaczymy w ciągu najbliższych 2 lat na cele mieszkaniowe. Może to być kupno innego mieszkania, ale też zakup działki, rozbudowa czy remont własnego lokum. Jeśli nie zmieścimy się w wyznaczonym dwuletnim terminie, będziemy zmuszeni zapłacić podatek wraz z odsetkami. Na zwolnienie z podatku możemy też liczyć w sytuacji, gdy pieniądze ze sprzedaży postanowimy przeznaczyć na zaciągnięty wcześniej na cele mieszkaniowe kredyt.

Od darowizn
Z końcem tego roku z ustawy o PIT znika zwolnienie podatku od dochodów ze sprzedaży domów i mieszkań otrzymanych w spadku i darowiźnie. Ale i w tym przypadku są sposoby na uniknięcie podatku. Od początku stycznia spadki i darowizny przekazywane w ramach najbliższej rodziny (małżonek, rodzice, dziadkowie, dzieci, wnuki, pasierb, ojczym, macocha i rodzeństwo) będą zwolnione od podatku. Jednak każdy, kto dostanie w spadku bądź jako darowiznę nieruchomość i od razu ją sprzeda, będzie musiał oddać fiskusowi 19 proc. dochodu z tej transakcji. I tym razem podatku nie zapłacą cierpliwi, czyli osoby, które poczekają ze sprzedażą lokalu pięć lat.

Ustawa o PIT podpowiada też inne rozwiązanie. W nabytym poprzez spadek lub darowiznę mieszkaniu czy domu trzeba być zameldowanym na pobyt stały przez minimum rok. Oznacza to, że osoba, która otrzyma nieruchomość w styczniu i od razu się tam zamelduje, już na początku lutego 2008 roku, będzie mogła ją bez podatku sprzedać.

Inwestorzy przyspieszają

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że liczba mieszkań oddanych do użytku wzrosła w listopadzie 2006 roku w porównaniu z tym samym miesiącem roku ubiegłego o 22,1 proc. Spółdzielnie oddały do użytku w listopadzie 2006 roku 860 mieszkań, o 6,7 proc. więcej niż przed rokiem i o 4,1 proc. więcej niż w październiku 2006 roku. Od początku roku oddano 7467 spółdzielczych mieszkań, o 8,5 proc. więcej niż przed rokiem. Inwestorzy indywidualni oddali do użytku w listopadzie 2006 roku 5566 mieszkań, o 3,4 proc. mniej niż rok temu i o 15,7 proc. więcej niż w listopadzie 2006 roku. Od początku roku oddano 49 512 indywidualnych mieszkań, o 10,8 proc. mniej niż przed rokiem. W okresie styczeń-listopad 2006 roku oddano do użytku w sumie 97 330 mieszkań, co oznacza spadek o 0,2 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2006 roku.

Tylko u notariusza

Transakcje, których przedmiotem obrotu jest nieruchomość, muszą być zawierane aktem notarialnym. Dopiero na podstawie tego dokumentu właściciel może ubiegać się o wpis do księgi wieczystej nieruchomości. W księdze odnotowuje się zarówno kolejnych właścicieli lokalu, jak i ograniczone prawo do nieruchomości na rzecz wierzyciela, czyli ustanowienie hipoteki.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki