Logo Przewdonik Katolicki

Ważny owoc Synodu

Hubert Kubica
Fot.

9 grudnia odbyła się trzecia, ostatnia już sesja plenarna 69. Synodu Archidiecezji Poznańskiej. Zebrani delegaci przyjęli zdecydowaną większością głosów grupę dwunastu dokumentów synodalnych. Trzydzieści dwa projekty zostaną scalone w całość i po naniesieniu poprawek podpisane przez księdza arcybiskupa. Od tego momentu będą stanowić nowe prawo kościelne. Podobnie jak dwie...

9 grudnia odbyła się trzecia, ostatnia już sesja plenarna 69. Synodu Archidiecezji Poznańskiej. Zebrani delegaci przyjęli zdecydowaną większością głosów grupę dwunastu dokumentów synodalnych.

Trzydzieści dwa projekty zostaną scalone w całość i po naniesieniu poprawek podpisane przez księdza arcybiskupa. Od tego momentu będą stanowić nowe prawo kościelne.

Podobnie jak dwie poprzednie sesje (29 kwietnia i 30 września), tak i ta odbyła się w kościele pw. Nawiedzenia NMP na os. Bohaterów II Wojny Światowej w Poznaniu. Wzięło w niej udział ok. 280 duchownych i świeckich członków Synodu.

Ostatnie głosowanie
Pierwszym etapem Synodu, zwołanego przez abp. Stanisława Gądeckiego w 2004 r., było przygotowanie dokumentów w 32. komisjach synodalnych. Następnie w 2005 r. 21 projektów tych dokumentów skierowano do dyskusji w parafiach, które zgłosiły swoje wnioski i uwagi. W 2006 r. Komisja Główna skierowała projekty na sesje plenarne. W czasie dwóch pierwszych sesji głosowano nad dokumentami dotyczącymi ludu Bożego i realizacji jego misji prorockiej. Podczas obecnej sesji zajmowano się ostatnią grupą dokumentów, dotyczących jego misji kapłańskiej i królewskiej w Kościele.

Jednolite prawo
Teraz wszystkie dokumenty zostaną przekazane do Komisji Głównej, która rozważy zgłoszone poprawki, a następnie do Komisji Redakcyjnej, która przygotuje zbiorcze opracowanie. Będzie się ono składać z części opisowej i prawnej. Ta ostatnia jest szczególnie ważna, ponieważ porządkuje prawo kościelne w archidiecezji. Znajdą się w niej konkretne rozstrzygnięcia i jednolite zapisy prawne regulujące sprawy, które do tej pory mogły być różnie interpretowane. Jest to ważne, bowiem ostatnie takie akty prawne Synod wprowadził w 1968 r., a więc blisko 40 lat temu.

Końcowym aktem Synodu będzie promulgowanie (zatwierdzenie) dokumentów przez abp. Stanisława Gądeckiego, które nastąpi w 2007 roku.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki