Logo Przewdonik Katolicki

Godność imigranta

Łukasz Kaźmierczak
Fot.

Przez wiele miast amerykańskich, od Kalifornii po Waszyngton, przetaczają się manifestacje przeciwników zaostrzenia prawa imigracyjnego i zwiększania kar za nielegalny pobyt w USA. W Nowym Jorku tysiące imigrantów utworzyło długą na ponad 1,5km kolumnę, maszerując przez Most Brooklyński z flagami kilkunastu krajów, w proteście przeciwko przygotowywanym zmianom przepisów imigracyjnych....

Przez wiele miast amerykańskich, od Kalifornii po Waszyngton, przetaczają się manifestacje przeciwników zaostrzenia prawa imigracyjnego i zwiększania kar za nielegalny pobyt w USA. W Nowym Jorku tysiące imigrantów utworzyło długą na ponad 1,5 km kolumnę, maszerując przez Most Brooklyński z flagami kilkunastu krajów, w proteście przeciwko przygotowywanym zmianom przepisów imigracyjnych. Także Kościół katolicki w USA wzywa amerykańskich ustawodawców do kompleksowego rozwiązania problemu imigrantów, mając na względzie respektowanie godności należnej każdej osobie.

W grudniu ub.r. Izba Reprezentantów uchwaliła ustawę, która określa nielegalne przekroczenie granicy USA lub nielegalny pobyt w USA jako przestępstwo, karane aresztem i deportacją. Zaostrza też kary dla przemytników nielegalnych imigrantów i niemal zrównuje z nimi osoby, które pomagają nielegalnym przybyszom. Projekt Izby przewiduje także budowę ponad 1100-kilometrowego „muru”, a ściślej ogrodzenia z metalu i betonu na granicy z Meksykiem i zwiększenie liczby strażników granicznych. Obecnie ustawę zaostrzającą prawo imigracyjne rozpatruje Senat.

O ostatecznym kształcie prawa imigracyjnego przesądzą jednak dopiero negocjacje między oboma izbami amerykańskiego Kongresu. Liczbę nielegalnych imigrantów w USA ocenia się obecnie na ok. 12 mln.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki