Logo Przewdonik Katolicki

"Domowe" metry

Magdalena Rak
Fot.

Adaptacja strychu na mieszkanie oznacza zazwyczaj, oprócz wielu innych prac, także wydzielanie poszczególnych pomieszczeń poprzez stawianie ścianek działowych, ocieplanie dachu itp. Prace te powodują, że w pewnym stopniu zmienia się zarówno wysokość pomieszczeń, jak i ich powierzchnia. Te parametry mają podstawowe znaczenie dla określania wysokości przyszłych opłat. Mieszkanie na...

Adaptacja strychu na mieszkanie oznacza zazwyczaj, oprócz wielu innych prac, także wydzielanie poszczególnych pomieszczeń poprzez stawianie ścianek działowych, ocieplanie dachu itp. Prace te powodują, że w pewnym stopniu zmienia się zarówno wysokość pomieszczeń, jak i ich powierzchnia. Te parametry mają podstawowe znaczenie dla określania wysokości przyszłych opłat.
Mieszkanie na poddaszu może być niższe niż na innych kondygnacjach. O ile dla wszystkich innych pięter minimalna wysokość od podłogi do sufitu wynosi 2,5 metra, o tyle w przypadku zaadaptowanego strychu wystarczy 2,2 metra wysokości, aby można było uzyskać decyzję o uznaniu lokalu za mieszkalny. Trzeba jednak pamiętać, że chodzi o wysokość w najwyższym punkcie poddasza. Pod charakterystycznymi dla takich mieszkań skosami może być znacznie niżej. To żadna przeszkoda w uznaniu lokalu za mieszkalny, ale niesie bardzo poważne konsekwencje przy obliczaniu opłat czynszowych. O ile w przypadku mieszkań na niższych kondygnacjach powierzchnia użytkowa lokalu odpowiada powierzchni podłogi, o tyle na poddaszu za pełnowartościową powierzchnię użytkową traktuje się tę, nad którą sufit jest umieszczony nie niżej niż 2,2 metra.
W mieszkaniach lokatorskich wysokość czynszu zależy od faktycznej powierzchni użytkowej lokalu. Tę, zgodnie z polską normą, mierzy się metr nad podłogą, przy otynkowanych ścianach. Ta powierzchnia, ponad którą wysokość wynosi nie mniej niż 2,2 metra, to pełnowartościowa powierzchnia użytkowa, lokator płaci więc czynsz według pełnej stawki. Za te części mieszkania, w których wysokość wynosi powyżej 1,6 metra, a nie sięga 2,2 metra stawka czynszu jest obniżona o połowę. Pozostała przestrzeń (o wysokości do 1,6 metra) nie podlega opłatom. Generalnie więc lokatorzy większości poddaszy nie płacą pełnego czynszu za całą powierzchnię podłogi.
Sprawa jest jednak mniej oczywista w przypadku kosztów, które ponoszą właściciele zaadaptowanych strychów w budynkach wielorodzinnych. Oni nie płacą czynszu, ponoszą jedynie koszty opłat za wywóz śmieci, energię zużytą do ogrzewania i oświetlania części wspólnych. Włacają też na fundusz remontowy budynku. Wysokość tych opłat jest w większości przypadków obliczana na podstawie powierzchni użytkowej lokalu.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki