Logo Przewdonik Katolicki

Słowniczek pojęć etycznych - Moralność

ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz TCHR
Fot.

Jest to słowo bardzo wieloznaczne, któremu nadaje się bardzo różną treść i różny zakres. Znów trzeba powrócić tutaj do rozróżnienia sensu opisowego i oceniającego (czyli neutralnego i normatywnego). Pierwszy z nich wskazuje na moralność jako zespół faktycznie istniejących wartości, norm i ocen regulujących zachowania ludzi, jak również same zachowania ujmowane z punktu widzenia...

Jest to słowo bardzo wieloznaczne, któremu nadaje się bardzo różną treść i różny zakres. Znów trzeba powrócić tutaj do rozróżnienia sensu opisowego i oceniającego (czyli neutralnego i normatywnego).
Pierwszy z nich wskazuje na moralność jako zespół faktycznie istniejących wartości, norm i ocen regulujących zachowania ludzi, jak również same zachowania ujmowane z punktu widzenia dobra i zła. Jako taka, moralność staje się składową kultury (osobistej czy narodowej).
Niekiedy tak rozumiana moralność kojarzy się z obyczajami. Pomimo zewnętrznego podobieństwa są jednak między nimi znaczące różnice. Normy obyczajowe skupiają się na pytaniu "co wypada robić/nie robić?", a normy moralne "co jest źle robić/nie robić?". Różnica między tymi pytaniami to różnica między poczuciem wstydu a poczuciem winy.
W znaczeniu wartościującym (normatywnym) moralność wskazuje na określone wartości, normy, oceny, jak i same zachowania uznawane za właściwe z punktu widzenia określonego ideału etycznego. Tym ideałem może być system etyczny bądź system religijny. W tym znaczeniu moralność odnosi się do jakiejś koncepcji etycznej.
Oznacza to także, że może zaistnieć taka sytuacja, że postępowanie wbrew standardom moralnym jakiejś grupy może być usprawiedliwione z punktu widzenia wyznawanych zasad i koncepcji etycznych.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki