Logo Przewdonik Katolicki

Dni Papieskie w Poznaniu

Hubert Kubica
Fot.

Inspiracją tegorocznych poznańskich Dni Papieskich były słowa, które Jan Paweł II skierował do młodzieży zgromadzonej na placu Mickiewicza w Poznaniu 3 czerwca 1997 roku: "Świadomość własnej przeszłości pomaga nam włączyć się w długi szereg pokoleń, by przekazać następnym wspólne dobro - Ojczyznę" Papież przypomniał wówczas najważniejsze wydarzenia z najnowszej historii...

Inspiracją tegorocznych poznańskich Dni Papieskich były słowa, które Jan Paweł II skierował do młodzieży zgromadzonej na placu Mickiewicza w Poznaniu 3 czerwca 1997 roku: "Świadomość własnej przeszłości pomaga nam włączyć się w długi szereg pokoleń, by przekazać następnym wspólne dobro - Ojczyznę"
Papież przypomniał wówczas najważniejsze wydarzenia z najnowszej historii Polski: walkę o niepodległość podczas obydwu wojen, zniewolenie powojenne, a także wydarzenia z 28 czerwca 1956 roku. Wspomniał również o swojej wizycie w Poznaniu w 1983 roku, podczas której władze odmówiły mu zgody na modlitwę pod Poznańskimi Krzyżami. Podsumowując te sprawy, Ojciec Święty stwierdził: "Trzeba było to wszystko jeszcze raz przypomnieć wam, młodym, którzy weźmiecie odpowiedzialność za losy Polski w trzecim milenium."
Nie tylko laurka
Dni Papieskie w Poznaniu nie były tylko kolejną laurką dla Ojca Świętego. Przede wszystkim miały one przypomnieć i skłonić do refleksji nad tym, co siedem lat temu powiedział pod Poznańskimi Krzyżami. Powinny nas również zmusić do zadania sobie kilku ważnych pytań. Jaki jest stan wiedzy o nauczaniu Papieża, który pomimo ogromnej czci, którą jest darzony, nie jest słuchany przez Polaków? Jaka jest duchowa kondycja polskiego społeczeństwa po czternastu latach transformacji ustrojowej? I wreszcie... Dlaczego młodzi nie znają najnowszej historii Polski? Niedawno wykonane badania wykazały, iż wielu młodych nie kojarzy tak ważnej daty w naszej historii jak pierwszy sierpnia! Dlatego poznańskie Dni Papieskie miały przypomnieć również historię.
Poznać przeszłość
Pierwszym prelegentem tegorocznych Dni Papieskich był dr Zdzisław Kudelski z KUL-u. Tematem spotkania był wątek pamięci w twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Na spotkanie, które odbyło się w Pałacu Działyńskich na Starym Rynku, przyjechał wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego Antoni Dudek. Ten jeden z najlepszych znawców najnowszej historii Polski mówił o roli badacza w odkrywaniu historii. Z kolei Cezary Michalski i dziennikarz "Rzeczpospolitej" Bronisław Wildstein kolejnego dnia zastanawiali się, dlaczego po roku 1989 czują się przegrani, choć panuje demokracja, o którą przed 1989 rokiem walczyli. Wreszcie w końcu tygodnia odbyło się spotkanie z autorem książki "Koniec snu Konstantyna", dr. Dariuszem Karłowiczem. W ciągu trzech miesięcy sprzedano cały jej nakład. Karłowicz zastanawiał się, jak być uczniem Chrystusa w postchrześcijańskim świecie. Świecie, w którym z jednej strony panuje korupcja i zeświecczenie, a z drugiej silne jest chrześcijaństwo. W kinie "Muza" odbyła się projekcja filmu Filipa Bajona "Poznański Czerwiec 1956". Słowo wstępne wygłosił ks. biskup Marek Jędraszewski. Film miał przypomnieć wydarzenia sprzed czterdziestu ośmiu laty, pokazując, że nieprzypadkowo Papież uklęknął pod Poznańskimi Krzyżami w 1997 roku.
Modlitwa ważna
Oczywiście podczas Dni Papieskich nie mogło zabraknąć modlitwy za Papieża Polaka. W czterech poznańskich świątyniach o tej samej porze: w kościele Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry, Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Floriana przy ul. Kościelnej, świętego Marcina oraz w poznańskiej farze odbyły się uroczyste Msze Święte w intencji Ojca Świętego. Tradycyjnie już pod Poznańskimi Krzyżami odbył się Apel Jasnogórski. Wzięli w nim udział m.in. poznańscy biskupi, duchowieństwo oraz wierni. W niedzielę podczas uroczystej Mszy Świętej w poznańskiej katedrze arcybiskup metropolita poznański Stanisław Gądecki uroczyście otworzył Rok Eucharystii. Natomiast po południu w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika na os. Śmiałego odbyła się bardzo nietypowa Msza Święta, bowiem w jej oprawie muzycznej brało udział pięćdziesięciu młodych muzyków, którzy przyjechali z całej Wielkopolski. Młodzież grała na skrzypcach, gitarach, perkusji, trąbce, a towarzyszył im śpiew trzydziestoosobowego chóru. Uroczystość przypominała Msze "bitowe" z lat sześćdziesiątych. Także i podczas tej Eucharystii modlono się za Ojca Świętego. IV Dni Papieskie zakończyło Misterium "Pamięć i czas" w wykonaniu Chóru i Orkiestry Symfonicznej poznańskiej Akademii Muzycznej oraz aktorów Teatru Nowego z Poznania, które odbyło się w kościele oo. Franciszkanów na Wzgórzu Przemysława. Warto również wspomnieć, że w tym dniu w poznańskich kościołach, tak jak w całym kraju, przeprowadzono zbiórkę do puszek na rzecz Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Środki z tej zbiórki zostaną przeznaczone na stypendia dla uzdolnionych uczniów z ubogich środowisk. Dni Papieskie na trwałe weszły do kalendarza imprez kościelnych w tygodniu poprzedzającym szesnasty października, dzień wyboru Papieża-Polaka. Są okazją nie tylko do wspominania samego wyboru Karola Wojtyły na Papieża, ale do głębszej refleksji nad jego nauczaniem.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki