Duża frekwencja towarzysząca sobotniemu sympozjum najlepiej świadczy o tym, jak wielkie jest w naszym kraju oczekiwanie na politykę prowadzoną w sposób zdrowy i moralny.
Inaugurując spotkanie, Metropolita Poznański, ks. Abp Stanisław Gądecki mówił, że polityka nie różni się niczym od innych form aktywności człowieka, dlatego nie istnieją żadne szczególne powody, by nie mogła być prowadzona w sposób moralny. Dla polityka działalność publiczna jest częścią jego drogi wiary.
Ksiądz prof. Waldemar Irek z Papieskiej Akademii Teologicznej z Wrocławia w wykładzie "Społeczna nauka Kościoła pomocą i inspiracją w budowaniu polityki moralności" przedstawił, jak na przestrzeni dziejów kształtowały się kierunki myślenia o relacji człowiek-społeczność. Wymienił przy tym trzy dominujące nurty: liberalizm (człowiek z natury jest indywidualistą i egoistą, społeczność to twór sztuczny, ludzie tworzą państwo - Lewiatana, by chroniło ich przed samymi sobą), kolektywizm (społeczeństwo ma prymat nad jednostką) oraz personalizm (kierunek najbardziej zgodny z Ewangelią: człowiek jest podmiotem i celem samym w sobie).
Chrześcijaństwo do wizji człowieka wniosło wymiar teologiczny, człowieka na podobieństwo Boga. Dlatego właśnie - zdaniem ks. prof. Irka - personalizm chrześcijański i społeczna nauka Kościoła głoszą, iż człowiek ma priorytet wobec społeczeństwa. Przy tym jednak istnienie społeczeństwa jest koniecznością, nie ze względu na sztuczną umowę społeczną (jak w koncepcji liberałów), ale wynikającą z inklinacji zakodowanych w naszej naturze.
Z chrześcijańskiej wizji człowieka wynika świat zasad: dobro wspólne (czyli to, co człowiek ma wnieść do społeczeństwa), pomocniczość (każdy ma prawo do inicjatywy, państwo ma w tym pomagać, a nie przeszkadzać) i solidarność (system praw i obowiązków).
Ksiądz prof. Irek przywołał także papieską Encyklikę "Sollicitudo Rei Socialis", w której Ojciec Święty Jan Paweł II nazwał politykę "rozsądną troską o dobro wspólne".
Były premier Jerzy Buzek, nawiązując do rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, mówił, że zapomnieliśmy wiele busoli, które kierowały nami w tamtych czasach. Ci, którzy wywodzą się z solidarnościowego pnia, powinni reprezentować pewną odpowiedzialność wobec własnych biografii. To zobowiązuje.
- Kiedyś byliśmy nazywani ludźmi sumienia, dziś po kilkunastu latach transformacji ustrojowej należy zadać dramatyczne pytanie: jak pogodzić reguły demokratycznego państwa z sumieniami jego polityków i obywateli - mówił premier.
Zdaniem Jerzego Buzka, uczciwy polityk powinien rozróżniać to, co jest dobre od tego, co roztropne, moralnie dopuszczalne. Nie zawsze jest to łatwe do przeprowadzenia. Polityka jest sztuką poszukiwania tego, co na danym etapie jest najlepsze i jednocześnie możliwe. Czyste wartości występują w polityce niezwykle rzadko i niebezkolizyjnie.
Szkodliwe jest polityczne moralizatorstwo dotyczące tych polityków, którzy społeczną misję ograniczają jedynie do chowania się za najbardziej nawet słusznymi wartościami. Moralne wartości są deprecjonowane przez nieskutecznych polityków na równi ze szkodliwymi działaniami moralnych cyników i nihilistów.
- Moralna polityka to realizacja zasad moralnych poprzez odcinanie się od zasad absolutnie niemoralnych. Im więcej takich spotkań i dyskusji nad tym, czego nam najbardziej brakuje w polityce, tym większe tego owoce mogą płynąć na przyszłość - uważa były premier.
Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją
Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.
W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:
- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.
Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.
Masz konto? Zaloguj się
Subskrypcja miesięczna

Zyskaj codzienny dostęp do wartościowych treści, które pomagają lepiej rozumieć świat, wiarę i współczesne wydarzenia — gdziekolwiek jesteś i kiedy tylko chcesz.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Wypróbuj bez ryzyka
Rozpocznij od 14 dni bezpłatnego dostępu i sprawdź wszystkie możliwości serwisu.
Po okresie próbnym subskrypcja kosztuje tylko 19,90 zł miesięcznie.
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.
Subskrypcja roczna

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Najlepsza cena
Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.
- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.













