Logo Przewdonik Katolicki

Weźcie w posiadanie

Ks. Artur Stopka
źródło: Wikimedia

W królestwie Bożym nie składa się wniosku o obywatelstwo. To królestwo, które się zdobywa, do którego się wchodzi (lub nie), które się dziedziczy (lub nie), które się bierze w posiadanie. Jak?

Na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji znajduje się taka, skierowana do cudzoziemców, propozycja: „Uzyskaj polskie obywatelstwo”. Jeśli ktoś nie był dotychczas obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej, może to zrobić na dwa sposoby – poprzez nadanie lub uznanie. O nadanie obywatelstwa trzeba się zwrócić do Prezydenta RP, natomiast w sprawie uznania obywatelstwa trzeba złożyć wniosek do wojewody (urzędu wojewódzkiego), właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.
W sprawach o nadanie obywatelstwa polskiego Prezydent RP nie jest związany żadnymi terminami. Jak informują rządowe strony internetowe, w praktyce na decyzję w tej materii oczekuje się obecnie ponad rok. Co istotne, Prezydent RP nie jest ograniczony w swoich działaniach w tym zakresie żadnymi warunkami i może nadać obywatelstwo polskie każdemu cudzoziemcowi. A to oznacza, że również kandydat na obywatela nie musi spełniać żadnych warunków, aby się o nadanie polskiego obywatelstwa ubiegać.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 28/2024, na stronie dostępna od 08.08.2024

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki