Logo Przewdonik Katolicki

Jednostronna odpowiedzialność

Weronika Frąckiewicz
fot. Nubefy, in_dies_magis/Adobe Stock

Rozmowa z Joanną Klocek o uczuciach dziecka wykorzystywanego seksualnie, o tym, skąd wiadomo, że doszło do wykorzystania i o procesie, który musi być bezpieczny dla ofiary.

Dużo mówimy dziś o pedofilach i dorosłych osobach, które w dzieciństwie zostały wykorzystane seksualnie. A co czuje dziecko, które jest wykorzystywane?
– Pracując od wielu lat z dziećmi wykorzystywanymi, słyszę od nich, jak się czują, co przeżywają. Jest to paleta różnych emocji. Najczęściej jest to strach, roztrzęsienie, bezsilność. Obok emocji pojawiają się także myśli: dlaczego mnie to spotkało, czym na to zasłużyłem. Dojmujące jest ogromne poczucie zawstydzenia – ono towarzyszy w większości takich sytuacji. Bardzo często dzieci mają także poczucie, że są współwinne, bo np. ktoś może pomyśleć, że nie zareagowały. Tak naprawdę w momencie, w którym to się dzieje, pojawia się ogromny strach i paraliż, i nie ma wówczas możliwości zareagowania. Bardzo często dzieci są jakby zamrożone, bo to im tylko pozwala przetrwać tę sytuację. Nie są fizycznie w stanie z siebie nic wydusić i się obronić. Badania, a także nasze doświadczenia pokazują, że najczęściej sprawcą wykorzystania seksualnego jest osoba znana dziecku. To nie jest ktoś obcy, ktoś spotkany na ulicy, stąd dodatkowym negatywnym czynnikiem jest uwikłanie wykorzystania w sytuację rodzinną. Dziecko boi się komukolwiek o tym powiedzieć, gdyż obawia się, że może stracić rodzinę. Maluch czy nastolatek nie ma wyobrażenia, że za wszystko ponosi odpowiedzialność sprawca. Bardzo często dziecko słyszy od oprawcy, że to, co się dzieje między nimi, jest tajemnicą, że mama się pogniewa, jak się dowie, i że mu tego nie wybaczy. Różne komunikaty sprawiają, że dziecko jest maksymalnie uwikłane emocjonalnie i towarzyszy mu wiele nieprzyjemnych myśli i odczuć.

PK-15.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 15/2021, na stronie dostępna od 19.05.2021

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki