Logo Przewdonik Katolicki

Mikrofon i habit

Szymon Bojdo
fot. Agencja Muzyczna Polskiego Radia/YouTube

Piosenki siostry Janiny Kaczmarzyk nie tracą głębi, mimo że ubrane są w popkulturową formę. Słucha się ich dobrze w samochodzie i w domu przy sprzątaniu, ale zawsze skłaniają do przemyśleń.

W Kościele mamy takie miejsca, w których rytm życia i pracy wyznaczony jest przez modlitwę i śluby życia według rad ewangelicznych. To właśnie najczęściej z klasztorów wychodzą pomysły, jeśli nie gruntownej odnowy życia kościelnego, to przynajmniej inspirujące idee, przyciągające do wiary. Nie tylko historia XX wieku pokazuje przykłady sióstr zakonnych twórczo głoszących ewangeliczne przesłanie.

Od Hildegardy co Cristiny
Całkiem niedawno przypominaliśmy postać świętej Hildegardy z Bingen (PK14/2020). Do dziś o tej niemieckiej świętej mówi się w pierwszym rzędzie jako kompozytorce, której utwory wciąż zachwycają. Niemało miała Hildegarda problemów ze swoją działalnością kulturalną, do której angażowała inne siostry, jak w przypadku wystawienia jej słynnego moralitetu Ordo Virtutum. Taka działalność przez wieki nie wydawała się pasująca do życia mniszego, choć śpiew jest istotnym elementem życia sióstr, częścią ich modlitwy. Ta sytuacja zmieniała się, gdy powstawały zakony zajmujące się szkolnictwem – kultura muzyczna jest ważnym elementem wychowania. Siostry odnalazły możliwość dotarcia do młodych ludzi poprzez chóry, szkolne teatry, edukację kulturalną – zarówno „dobrze urodzonych panien”, jak i niższych warstw społecznych. Wreszcie nie możemy pominąć całych rzesz sióstr-organistek, które w wielu miejscach ciągle dbają o kulturę muzyczną w kościele.
Teraz osób w habitach, dobrze czujących się na scenie z mikrofonem mamy coraz więcej. Pamiętamy włoską siostrę Cristinę, zwyciężczynię programu „The Voice”, to chyba największy sukces osoby duchownej w mediach świeckich ostatnich lat. W innej części globu popularność zyskał zespól Siervas, składający się z 11 sióstr z Argentyny, Chin, Filipin, Chile, Wenezueli, Peru i Japonii. Siostry zasłynęły nie tylko pięknymi, napisanymi na rockową nutę piosenkami, z mądrymi tekstami, ale też efektownymi teledyskami.
PK-29.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 29/2020, na stronie dostępna od 16.08.2020

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki