Logo Przewdonik Katolicki

Komisja dla wszystkich przypadków

ks. Artur Stopka

Sejm pracuje nad rządowym projektem tzw. komisji ds. pedofilii. Jej prace mają dotyczyć całego społeczeństwa. Kościół katolicki w Polsce wdraża równocześnie przepisy ustanowione przez papieża Franciszka.

Zdecydowaliśmy o powołaniu państwowej komisji. Jej działania obejmą wszystkich, nie wykluczając Kościoła – mówił w maju premier Mateusz Morawiecki. O potrzebie stworzenia komisji poświęconej temu problemowi mówiło się w Polsce od dawna, głównie w związku z ujawnianymi także w naszym kraju przypadkami nadużyć seksualnych duchownych katolickich wobec dzieci. Niespełna trzy miesiące później, po burzliwej nocnej debacie w Sejmie, projekt ustawy przewidujący utworzenie Państwowej Komisji ds. wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15, został skierowany do dalszych prac w komisji ustawodawczej.
– Komisja zbada wszystkie te przypadki, nie ograniczymy się do jednej grupy zawodowej, czy społecznej, jak chcieliby niektórzy – przekonywał sekretarz stanu w kancelarii premiera Łukasz Schreiber, prezentując projekt w parlamencie. Poseł PO–KO Borys Budka apelował, aby nie traktować problemu w kategoriach, że „to jest sprawa jakiejkolwiek formacji politycznej”. Jego zdaniem projekt ws. powołania komisji powinien być już dawno wdrożony. Rządowy projekt ostro skrytykowała posłanka Teraz! Joanna Scheuring-Wielgus, przekonując, że rządzący chcą „utopić problem pedofilii kościelnej w morzu nadużyć...”.
 
Bardzo dużo zadań
Zgodnie z rządowym projektem, do zadań komisji będzie należało m.in. wydawanie postanowień o wpisie do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym i zawiadamianie odpowiednich organów o podejrzeniu popełnienia przestępstwa pedofilii oraz o przypadkach niezawiadomienia właściwego organu o podejrzeniu przestępstwa pedofilii. Ma się również zajmować identyfikowaniem zaniedbań i zaniechań w sferze wyjaśniania przypadków nadużyć seksualnych.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 31/2019, na stronie dostępna od 27.08.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki