Logo Przewdonik Katolicki

Karol Modzelewski: poobijany jeździec

Paweł Stachowiak
fot. STEFAN MASZEWSKI REPORTER/East News

Rosjanin, Polak, komunista, opozycjonista, więzień polityczny, człowiek „Solidarności”, wybitny historyk, rewolucjonista z ducha. Karol Modzelewski to postać fundamentalna dla losów naszych ostatnich dziesięcioleci.

Po co pisać o nim w takim piśmie jak „Przewodnik Katolicki”? Zadaję sobie to pytanie od chwili, gdy dotarła do nas smutna wieść o jego śmierci. Przecież nie był katolikiem, ba – w ogóle nie był człowiekiem religijnym. Nie odprawiono za jego duszę Mszy pogrzebowej, nie miał katolickiego pochówku. Czy katolickie pismo powinno więc o nim wspominać? Jestem przekonany, że tak i że będzie to z pożytkiem dla czytelnika. Pozwoli mu bowiem poszerzyć swą wiedzę, wrażliwość, właściwie rozumianą tolerancję i bardziej otworzyć się na świat współczesny.
Przyjrzyjmy się zatem dziejom i osobowości Karola Modzelewskiego i postarajmy się zrozumieć, dlaczego był jedną z kluczowych postaci ostatniego półwiecza.
 
Polak z wyboru
Kim był, skąd wyszedł, jak się uformował? Dziś propagowany jest pewien jednoznaczny wzorzec polskości, patriotyzmu, właściwej postawy wobec komunistycznego zniewolenia. Zbrojny opór wobec nowej władzy, brak jakichkolwiek wątpliwości co do jej natury, bezwarunkowe odwołanie do odwiecznych zasad honoru, wiary i ojczyzny, patriotyzm „Wyklętych”. Modzelewski zupełnie do tej formacji nie pasuje. Nie tylko on zresztą. Nie mieszczą się w niej także Stanisław Mikołajczyk, kard. Sapieha, prymas Wyszyński i wielu innych, dalekich od romantycznej wizji „Chrystusa narodów”, w której przelewa się hektolitry polskiej krwi dla idei wyzwolenia ludów. Karol Modzelewski i ludzie jemu podobni stali na antypodach takiego sposobu myślenia, choć opozycja wobec tradycyjnego polskiego romantyzmu politycznego bywa w ich przypadku iluzoryczna, bo sami byli w swych myślach i działaniach romantykami, zwolennikami utopii.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 19/2019, na stronie dostępna od 04.06.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki