Logo Przewdonik Katolicki

Górski Karabach: nadzieja na pokój

Jacek Borkowicz
fot. Sergei Grits/AP East News

Świat nigdy jeszcze nie żywił tak dużych nadziei na pokój między Armenią a Azerbejdżanem. 29 marca w Wiedniu prezydenci obu krajów, Nikol Paszynian i Ilham Alijew, zapowiedzieli zwrot w kierunku wypracowania realnego porozumienia, które zakończyć ma trwający już od ponad 30 lat zbrojny konflikt o Górski Karabach.

Obaj prezydenci na razie ostrożnie wypowiadają się publicznie o perspektywach zawarcia pokoju. Gdy Alijew na konferencji prasowej wyraził satysfakcję z powodu uczestnictwa w trwających równolegle rozmowach ministerialnych tylko przedstawicieli Baku i Erewanu, z wykluczeniem władz nieuznawanego przez społeczność międzynarodową Górskiego Karabachu, Paszynian szybko go ostudził, deklarując że „w tych rozmowach nie ma wygranych ani przegranych”. Prezydenci wiedzą, że muszą wyrażać się z rozwagą, gdyż w tej chwili czeka ich zadanie o wiele trudniejsze niż doprowadzenie do dyplomatycznego szczytu – przekonanie do tego porozumienia własnych obywateli. Każde bowiem rozwiązanie, którym zakończą się negocjacje, będzie musiało oznaczać daleko idące kompromisy ze strony obu zwaśnionych dotąd partnerów. Kompromisy bolesne w odczuciach zarówno Ormian, jak i Azerów.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 15/2019, na stronie dostępna od 08.05.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki