Logo Przewdonik Katolicki

1050. rocznica chrztu Polski

Pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Pietro Parolina dziękowano 14 kwietnia w Gnieźnie, w 1050. rocznicę chrztu Polski, za wiarę ojców i proszono, by naród polski pozostał wierny Chrystusowi.

Eucharystia sprawowana w katedrze gnieźnieńskiej stanowiła centralną część gnieźnieńskich obchodów jubileuszowych, które zgromadziły biskupów z Polski i zagranicy, duchownych różnych Kościołów chrześcijańskich, licznych pielgrzymów i przedstawicieli władz państwowych z prezydentem RP Andrzejem Dudą na czele. O przełomowym znaczeniu decyzji Mieszka I mówili zgodnie duchowni, historycy i politycy. – Przez ponad tysiąc lat, w czasach dobrych, ale także i w okresach trudnych, wiara chrześcijańska zapłodniła te ziemie, tworząc nowy naród na fundamencie chrztu – mówił kard. Pietro Parolin, który na uroczystościach reprezentował papieża Franciszka. W tym samym duchu wypowiadał się także prymas Polski abp Wojciech Polak, który podczas jubileuszowej Mszy św. wygłosił homilię. Jak podkreślił, chrzest Mieszka nie był wynikiem szczęśliwego zbiegu okoliczności czy sprzyjającego nam układu. Był wyborem i przemianą, która dokonała się w życiu księcia oraz chrzczonych na tych ziemiach ludzi. Rzeczywistością, w której każda i każdy z nas, ochrzczonych, odnajduje swoją własną historię. – Jeśli więc dziś wspominamy z wdzięcznością polskiego księcia i jego poddanych, to także po to, aby we wspólnym dziękczynieniu ogarnąć całe nasze dzieje, aby objąć wszystkich ludzi, którzy, tutaj, na polskiej ziemi otrzymawszy łaskę chrztu świętego, swoim życiem i postępowaniem potwierdzili działanie siły wewnętrznej przynależności do Boga – podkreślił prymas, zachęcając dalej do odważnego sięgania do duchowych źródeł tej siły, której – jak dodał – tak bardzo wszyscy potrzebujemy, bo wszyscy, bez wyjątku, potrzebujemy mocy Ducha, która wyzwalać nas będzie z niewoli zła i grzechu.

Maryjo Królowo Polski
Jubileuszowa liturgia w Gnieźnie miała bardzo uroczystą oprawę i obfitowała w wiele symboli nawiązujących do wydarzeń zarówno sprzed 1050 lat, jak i sprzed półwiecza, kiedy Kościół w Polsce pod przewodnictwem kard. Stefana Wyszyńskiego świętował Sacrum Poloniae Millennium. Po homilii wszyscy zgromadzeni w katedrze gnieźnieńskiej odnowili uroczyście chrzcielne przyrzeczenia i zostali pokropieni przez prymasa Polski wodą chrzcielną. Podobnie jak w 1966 r. w czasie Eucharystii używany był tzw. Kielich Dąbrówki z około 1180–1190 r. Ponadto pastorał kard. Stefana Wyszyńskiego, który Prymas Tysiąclecia podarował katedrze gnieźnieńskiej z okazji pamiętnego jubileuszu. Historyczną symbolikę miały także białe ornaty uszyte w liczbie 160 specjalnie na uroczystość z wzorem haftu nawiązującym do lednickiej stauroteki oraz bukiet biało-czerwonych róż, które abp Wojciech Polak złożył na płycie upamiętniającej domniemany pochówek Dobrawy – Matki Chrzestnej Polski, tak jak uczynił to przed półwieczem jego poprzednik Prymas Tysiąclecia. W czasie liturgii kard. Pietro Parolin nałożył także 37 misjonarzom i misjonarkom krzyże misyjne. Obrzęd ten zapoczątkował papież Jan Paweł II podczas swojej pierwszej wizyty w Gnieźnie 3 czerwca 1979 r. 18 lat później, w roku 1997, podczas drugiej wizyty papieża Polaka przy grobie św. Wojciecha ceremonię powtórzono. Jak przed półwieczem, modlącym się w katedrze gnieźnieńskiej towarzyszył także obraz Matki Bożej Częstochowskiej, który przybył do Gniezna dzień wcześniej i przy którym w kościele farnym trwało całonocne czuwanie. Obecność Matki Bożej w Jej Jasnogórskim Wizerunku była jednym z najbardziej radosnych i zarazem wzruszających wydarzeń jubileuszu.

Jeden chrzest
W rocznicę chrztu Polski świętowano także na Ostrowie Lednickim, który jest jednym z prawdopodobnych miejsc chrztu Mieszka I. W prastarym książęcym palatium odbyło się nabożeństwo ekumeniczne z udziałem wiernych, biskupów i duchownych Kościołów chrześcijańskich, któremu przewodniczył abp Wojciech Polak. Wspólne wyznanie wiary i odmówiona razem modlitwa „Ojcze nasz” stanowiły ważny i niezwykle symboliczny moment tej uroczystości. Jej uczestnicy dziękowali za wszelkie dobro, którego na przestrzeni 1050 lat, dzięki wierze w Jezusa Chrystusa, doświadczył naród polski, za apostołów, którzy przynieśli na ziemię polską wiarę chrześcijańską oraz za męczenników i wszystkich świadków wiary, którzy na polskiej ziemi ukazywali wyzwalającą moc Ewangelii. Na koniec dziękowano za obecność wiary chrześcijańskiej w polskich obyczajach i tradycjach ludowych, a także za historię polskiej ekumenii, za duchową bliskość chrześcijan różnych wyznań i deklarację Kościołów o wzajemnym uznaniu ważności chrztu, o której w swoim słowie wspominał wcześniej prymas Polski, podkreślając, że sakrament chrztu jest znakiem jedności i wezwaniem dla Kościołów, aby przezwyciężyły swoje podziały i w widzialny sposób zamanifestowały swoją wspólnotę. Na Wyspie Lednickiej zabrzmiał także dzwon „Mieszko i Dobrawa” odlany specjalnie na 1050. rocznicę chrztu Polski, który pod koniec nabożeństwa poświęcił abp Wojciech Polak. Dzwon będzie się odzywał w ważnych dla naszej Ojczyzny chwilach, a także podczas uroczystych celebracji odbywających się na Lednicy.
 
 
 
 
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki