Logo Przewdonik Katolicki

Oddani w opiekę Maryi

Szymon Bojdo | 26.08.16r
Prymas Polski wzywał do jedności w czasie mszy odpustowej na Wałach Jasnogórskich

W uroczystość NMP Częstochowskiej polskie parafie dokonały Aktu Zawierzenia Matce Bożej Królowej Polski. Był to kolejny etap obchodów 1050-lecia chrztu Polski.
Pierwszy etap zawierzenia miał miejsce w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski 3 maja br. Wówczas biskupi polscy wraz z zebranymi na Jasnej Górze wiernymi dokonali Aktu Zawierzenia Matce Bożej z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Padły wtedy słowa: „(…) oddajemy dzisiaj w Twoją wieczystą, macierzyńską niewolę miłości wszystkie dzieci Boże ochrzczonego Narodu i wszystko, co Polskę stanowi”. Nowy Akt Zawierzenia został razem z podobnym aktem z 1966 r. umieszczony w specjalnej tubie obok Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Drugi etap zawierzania objął wszystkie parafie Kościoła katolickiego w Polsce i na emigracji. Bezpośrednim przygotowaniem do niego były celebracje Słowa Bożego w dniach od 23 do 25 sierpnia. Ideą przewodnią tych dni stały się trzy cnoty Boskie: wiara, nadzieja i miłość.
„Przyjmij, nasza Matko i Królowo Polski, ten akt zawierzenia i oddania naszej parafii. Niech będzie on odpowiedzią na Twoją matczyną miłość do naszego Narodu i każdego z nas. Niech w Twoim Niepokalanym Sercu na nowo odsłoni się dla wszystkich światło zbawczej nadziei” – usłyszeliśmy w czasie uroczystych nabożeństw w ostatni piątek sierpnia.

„Najgłębsza prawda o nas samych, nasza tożsamość jest nieodłącznie związana z tym miejscem, z Jasną Górą zwycięstwa i ze szczególnym wstawiennictwem Matki Bożej Częstochowskiej” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak na jasnogórskim szczycie podczas uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej.
 

Chcemy koronować Maryję nie złotymi koronami, ale naszym ewangelicznym życiem

abp Wojciech Polak, Prymas Polski, na zakończenie homilii na Jasnej Górze


Prymas Polski przewodniczył uroczystej Mszy św., która wpisała się w tegoroczne dziękczynienie za 1050 lat chrześcijaństwa na polskiej ziemi. To właśnie wówczas – mówił cytując kard. Stefana Wyszyńskiego – nasz pierwszy historyczny władca, książę Mieszko I, pokornie pochylił swoje czoło pod wodami Chrztu świętego i rozpoczął przez to błogosławiony ciąg łaski, świateł i mocy Bożych, który trwa do dziś dnia. W ten duchowy łańcuch – kontynuował metropolita gnieźnieński – i my zostaliśmy włączeni przez sakrament chrztu świętego. „Dar ten domaga się owocnego przyjęcia i wiernej odpowiedzi, dlatego po raz kolejny, wpatrując się w Ikonę Matki Bożej Częstochowskiej, pragniemy dziękować i uwielbiać Boga za nasze odrodzenie z wody i Ducha Świętego na życie wieczne, za wszczepienie w Chrystusa i włączenie do wspólnoty Kościoła” – podkreślił abp Polak.
Przywołał też słowa papieża Franciszka, który nawiązując do niełatwych dziejów naszej Ojczyzny właśnie na Jasnej Górze przypomniał Polakom o wiernym i ojcowskim towarzyszeniu Boga, o potrzebie jedności, pamięci i ufności.

„W takiej pełnej nadziei perspektywie staraliśmy się przeżywać jubileusz Chrztu Polski w Gnieźnie, w Poznaniu, na Jasnej Górze i w Krakowie, a także w tylu innych miejscach w naszej Ojczyźnie – mówił Prymas. – Z takim  nastawieniem chcemy powracać do chrztu Mieszka i do naszego własnego chrztu. Widzimy przecież, że na horyzoncie wspólnego życia, pod polskim niebem, w naszych domach rodzinnych wciąż są przecież takie wartości, dzięki którym, pomimo dzielących nas różnic, naprawdę możliwa jest zgoda i jedność. Albowiem – jak nam mówił jeszcze papież Franciszek – to właśnie zgoda, pomimo różnorodności poglądów, jest pewną drogą do osiągnięcia dobra wspólnego całego narodu polskiego. I dlatego prosił w modlitwie Maryję, aby zaszczepiła w nas pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości i stworzenia komunii ze wszystkimi, nigdy nie ulegając pokusie izolowania się i narzucania swej woli. Modlił się przed Czarną Madonną o naszą wzajemną miłość, o przebaczenie i pojednanie, o zapomnienie i darowanie sobie nawzajem urazów i krzywd, o naszą narodową zgodę, która leży u fundamentów szczęśliwej dla wszystkich przyszłości” – przypomniał abp Polak i wskazując dalej na Maryje, Królową Polski, podkreślił, że Ona właśnie jest wzorem i ucieleśnieniem Bożego stylu życia, który każe działać w miłości i w bliskości towarzyszyć, a nie w nienawiści, lęku, czy zastraszeniu, wyrzucając jedni drugim i oskarżając się nawzajem. Prymas Polski odczytał także tekst zawierzenia Matce Bożej Królowej Polski.

Zobacz całą homilię Prymasa Polski Żródło Kanał YouTube Radia Maryja 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki