Logo Przewdonik Katolicki

Jubileusz 1050. rocznicy Chrztu Polski

Fot. Jakub Kaczmarczyk/pap

Prymas Polski oraz Metropolita Poznański o obchodach Chrztu Polski

Dziękuję Wam i miłosiernemu Bogu!
 
„Gdzie chrzest, tam nadzieja”. Ciągle brzmią jeszcze słowa hasła przewodniego jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski. Warto do nich wracać, by dziękować Bogu za własny chrzest i chrzest licznych pokoleń Polaków od 1050 lat wiernych Bogu.
Ze wspólnego świętowania pozostaną nam piękne wspomnienia. Będziemy pamiętać o ujmującej obecności legata papieskiego, kard. Pietro Parolina, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej. Bardzo przypominał nam on osobę papieża Franciszka. Była to dyskretna obecność świadka, wysłannika Piotra naszych czasów.
Jestem wdzięczny Bogu za liturgię w katedrze poznańskiej, godną najstarszej katedry na ziemiach polskich: obecność Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, władz państwowych, biskupów, gości, piękny śpiew, a na koniec złożenie wieńców przy grobie Mieszka I i Bolesława Chrobrego.
Świętowanie na stadionie nie zawiodło naszych oczekiwań. Wielotysięczne zgromadzenie było wyrazem świętowania radosnego i budującego. Chór na 1050 głosów z mocą wyśpiewał naszą wdzięczność. Przypomnieliśmy sobie znaczenie głoszenia kerygmatu, odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne.
Trudno zapomnieć także obrady Zgromadzenia Narodowego, obecność Obrazu Nawiedzenia Matki Bożej Częstochowskiej, procesję z fary do katedry, uroczystości na Ostrowie Lednickim i w Gnieźnie.
Chciałbym przypomnieć także, że świętowanie rozpoczęliśmy już w czasie Świąt Wielkanocnych we wspólnotach parafialnych, kiedy to każdy z nas mógł osobiście odnowić przyrzeczenia chrzcielne. Ten odnowiony akt wiary w Chrystusa stał się źródłem tego, co dało rzeczywisty, duchowy blask obchodom centralnym.
Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się we wspólne świętowanie, dając żywe świadectwo swojej wiary i przynależności do Kościoła. Cieszę się, że jubileusz się nie kończy, i czekam z nadzieją na odnowienie ślubów jasnogórskich 3 maja, na pielgrzymkę papieża Franciszka i Eucharystię dziękczynną na Jasnej Górze 28 lipca, wreszcie na jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana w Łagiewnikach 19 listopada!

 Abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański

 

Dziękczynienie w prymasowskim Gnieźnie
 
Kard. Stefan Wyszyński przygotowując obchody Sacrum Poloniae Millennium w 1966 r., nieprzypadkowo wybrał Gniezno, będące kościelną stolicą Polski, na miejsce centralnych uroczystości jubileuszowych. W ten sposób Prymas Tysiąclecia nawiązywał do dziedzictwa najstarszej polskiej archidiecezji i metropolii oraz przywoływał pamięć św. Wojciecha, pierwszego patrona Polski, którego relikwie od wieków spoczywają w katedrze gnieźnieńskiej, miejscu koronacji pięciu pierwszych królów Polski. Jednocześnie podkreślił prymasowskie tradycje Gniezna. Z chwilą zakończenia obchodów Wielkiej Nowenny przygotowującej Polaków na 1000-lecie chrztu Polski, zainaugurowano uroczystości milenijne. Data 14 kwietnia i miejsce ich rozpoczęcia – Gniezno nawiązywały bezpośrednio do rocznicy chrztu Mieszka I, który odbył się, zgodnie z tradycją, w dniu 14 kwietnia, w Wielką Sobotę, w roku 966.
Jako następca Prymasa Tysiąclecia na prastarej stolicy arcybiskupiej i metropolitalnej w Gnieźnie oraz jako Prymas Polski jestem wdzięczny Bożej Opatrzności za to, że dokładnie po 50 latach, w sam dzień chrztu Polski, mogłem podejmować w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie – matce wszystkich kościołów w Polsce – legata Ojca Świętego Franciszka kard. Pietro Parolina, biskupów z Polski i zagranicy, przedstawicieli najwyższych władz państwowych z prezydentem RP Andrzejem Dudą na czele oraz licznie zebrany lud wierny.
We wspólnocie ochrzczonych dziękowaliśmy Bogu za ten historyczny akt, który przez wieki kształtował wiarę, duchowość i kulturę naszego narodu. Dziękowaliśmy również za dar i łaskę chrztu świętego każdej i każdego z nas, za powołanie nas do życia wiarą i do dawania świadectwa o Zmartwychwstałym. Przeżywaliśmy to radosne dziękczynienie wraz z Maryją, naszą Jasnogórską Panią i Królową, która podobnie jak przed pięćdziesięciu laty nawiedziła w kopii Cudownego Obrazu piastowskie Gniezno – pierwszą historyczną stolicę Polski i miasto św. Wojciecha.
Bogu niech będą dzięki za to historyczne wydarzenie! Niech wyda ono błogosławione owoce w sercach wszystkich Polek i Polaków! 

Abp Wojciech Polak, Prymas Polski

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki