Logo Przewdonik Katolicki

Diakonat

ks. Jan Glapiak
Fot.

Wiem, że są dwa rodzaje diakonatu, jeden przejściowy, drugi stały. Czy mógłby Ksiądz przybliżyć ten drugi?Robert

 

            Wiem, że są dwa rodzaje diakonatu, jeden przejściowy, drugi stały. Czy mógłby Ksiądz przybliżyć ten drugi?

Robert

 

             

Diakonów w Kościele rzymskokatolickim możemy podzielić na celibatariuszy, którzy decydują się pozostać w stanie bezżennym, oraz żonatych i wdowców. Dla celibatariuszy diakonat jest zazwyczaj stopniem przejściowym na drodze do kapłaństwa. Natomiast diakoni żonaci i wdowcy są wyświęcani na stałe.

 

           

Zgodnie z dokumentem z 22 stycznia 2004 r. „Wytyczne dotyczące formacji, życia i  posługi diakonów stałych w Polsce”, kandydaci do diakonatu stałego mogą pochodzić ze wszystkich środowisk społecznych i wykonywać jakąkolwiek pracę lub działalność zawodową, o ile nie będzie ona uznana za niewłaściwą dla urzędu diakona. Musi ona też być możliwa do pogodzenia z obowiązkami formacyjnymi i skutecznym wypełnieniem posługi diakonatu.

 

Kandydaci do diakonatu stałego muszą być mężczyznami ochrzczonymi i bierzmowanymi. Mogą być celibatariuszami, jak również żonatymi bądź wdowcami. Ci, którzy zostali powołani do diakonatu jako nieżonaci, są zobowiązani do życia w celibacie i mogą przyjąć święcenia dopiero po ukończeniu 25. r. życia. W przypadku mężczyzn żonatych, mogą zostać diakonami jedynie ci, którzy, żyjąc od wielu lat w małżeństwie, potwierdzili umiejętność kierowania własnym domem w duchu chrześcijańskim oraz cieszą się dobrą opinią. Winni też przedłożyć świadectwo ślubu oraz zgodę żony. W takiej sytuacji święcenia diakonatu otrzymują nie wcześniej jak po ukończeniu 35. r. życia i po przynajmniej 5 latach małżeństwa. Natomiast wdowcy pragnąc przyjąć święcenia diakonatu wezwani są do wykazania się stałością ludzką i duchową w swoim stanie życia. Winni też zagwarantować lub wykazać gotowość zapewnienia odpowiedniej opieki rodzinnej i chrześcijańskiej swoim dzieciom. Diakoni, także ci, którzy zostali wdowcami, nie mogą zawrzeć związku małżeńskiego.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki