Logo Przewdonik Katolicki

Warszawa - miasto ruin

Kamila Tobolska
Fot.

Wszyscy słyszeliśmy w szkole na lekcjach historii o tym, że podczas II wojny światowej Warszawa została zniszczona. Teraz mamy szansę zobaczyć na własne oczy przerażający ogrom tych zniszczeń.

 

 

Wiosna 1945 r. Do stolicy naszego kraju zaczyna wracać życie. Nad miastem przelatuje Liberator, trasą, którą pokonywał zrzucając pomoc dla powstańców. Widok, który można oglądać z jego pokładu, jest porażający. To szara pustynia usiana gruzami... Tak rozpoczyna się film „Miasto ruin”, który powinien obejrzeć każdy, aby poznać prawdę o tym, co Niemcy zrobili z Warszawą.

 

Odtworzone zgliszcza

„Miasto ruin” stworzono dla uczczenia obchodzonej w tym roku 66. rocznicy Powstania Warszawskiego. Inicjatorem jego realizacji było Muzeum Powstania Warszawskiego, pragnące w ten sposób wzbogacić swoją i tak już niezwykle ciekawą i niebanalną ekspozycję. Pomysłodawcy „Miasta ruin” chcieli, aby jego widzowie mogli sobie w pełni uświadomić ogrom zniszczeń Warszawy, której los można chyba porównać tylko do Hiroszimy i Nagasaki, zrównanych z ziemią po wybuchu bomby atomowej. Zorganizowano więc zakrojone na szeroką skalę poszukiwania materiałów archiwalnych i wykonano tysiące zdjęć. Najważniejszym jednak źródłem informacji na temat wyglądu zniszczonego miasta była fotomapa lotnicza Warszawy z wiosny 1945 r., ukazująca dokładnie ówczesną siatkę ulic wraz z istniejącymi budynkami. Następnie na tej podstawie zespół grafików stworzył, z wykorzystaniem najnowocześniejszej technologii, obraz, który przeszedł wszelkie oczekiwania.

 

Z pokładu samolotu

Wykonany w technice 3D film, który trwa jedynie 5 minut, zaskakuje swoją wielkością i realnością. Jego realizacja trwała ponad dwa lata i kosztowała milion złotych. To zresztą pierwsza na świecie cyfrowa rekonstrukcja zniszczonego miasta. − Ridley Scott w „Gladiatorze’’ odtworzył mały fragment rzymskiego Koloseum. My postanowiliśmy zbudować całe miasto – podkreśla Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Oglądając film widzimy Warszawę dokładnie tak, jak widzieli ją piloci amerykańskiego Liberatora podczas II wojny światowej. Plan tego filmowego lotu został opracowany w oparciu o autentyczne zapisy z dzienników pokładowych tych samolotów i skrupulatnie przygotowaną listę łatwo rozpoznawalnych, kluczowych budowli i miejsc Warszawy. Animację lotu przygotowano w taki sposób, aby w maksymalnym stopniu oddawała warunki lotu prawdziwej maszyny.

„Miasto ruin” to również innowacyjna forma prezentowania znaczących i przełomowych wydarzeń historycznych. − Wspólne przedsięwzięcie Muzeum Powstania Warszawskiego i naszej wytwórni to furtka dla większych realizacji filmowych, jak na przykład wirtualnego spaceru po zburzonej Warszawie – przyznaje Marcin Kobylecki z Platige Image.

 

 


Zwiastun „Miasta ruin” dostępny jest na www.miastoruin.pl, a sam film można zobaczyć w Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki