Potrzeba świadków Bożej miłości

Rozważanie na 21. niedzielę zwykłą
Czyta się kilka minut

 

Na każdego przychodzi kiedyś chwila, w której musi dokonać kluczowego wyboru, opowiedzieć się za lub przeciw. Od takiej decyzji zależy kierunek i kształt dalszego życia.

 

Eucharystia nie jest teorią czy oderwanym od rzeczywistości tematem do dyskutowania, lecz ściśle wpisuje się w kontekst całego ludzkiego życia. Jest to dar, z jakim Bóg zwraca się do człowieka i dlatego trzeba go przyjąć z największą pokorą, miłością i wdzięcznością, na jaką nas stać. Jezus oczekuje od nas dobrowolnej, ufnej decyzji, choć wie, że nie wszystko w Eucharystii zrozumiemy i nie zawsze zdołamy Ją uszanować. Liczy się z naszymi wątpliwościami, pytaniami, a nawet upadkami. Dlatego miłość Boga wyraża się najpierw w przebaczeniu naszej niewierności i grzechów. Powinniśmy na tę miłość odpowiedzieć swoją miłością: ufną, uległą i posłuszną.

Wielu uczniów Jezusa nie zdołało tego uczynić. Prawdziwym powodem zgorszenia i odejścia od Chrystusa nie była tylko absurdalna obawa przed jedzeniem ludzkiego mięsa czy piciem krwi, lecz niemożność zaakceptowania tego, że Bóg osobiście chce wkraczać w ludzką historię, że interesuje się naszymi sprawami i życiem. A ludzie po prostu nie chcą, aby ktokolwiek, zwłaszcza ten, kto występuje w imieniu Boga, miał regulować ludzkie sprawy, ustalać zasady i osądzać nas. A jeszcze bardziej nie chcą, by Bóg się nami interesował, kochał nas i czuł się za nas odpowiedzialny. Bo to zobowiązuje, a my chcemy być niezależni, bez zobowiązań i długów wdzięczności wobec Boga.

Tymczasem Eucharystia jest darmowym darem Bożej miłości i ciągle nam przypomina, że Bóg nas kocha pomimo wszystko. Robi to w sposób bardzo delikatny i pełen pokory, apelując do naszych najlepszych ludzkich uczuć. Bóg cierpliwie czeka, czy zechcemy Go przyjąć, czy Mu zaufamy, czy też raczej poprzestaniemy na swoich zastrzeżeniach i powiemy Mu nie. Ale musimy wiedzieć, że jeśli ktoś świadomie i dobrowolnie odmawia, jeśli odrzuca Boga i prawdę swego sumienia, jeśli potwierdza to życiem sprzecznym z wszelkimi zasadami, to tym samym odrzuca zbawienie i wybiera wieczność bez Boga. Ludzi takich niestety nie brakuje.

Dlatego potrzeba wielu czytelnych i odważnych świadków Bożej miłości, którzy tak jak Piotr z całą prostotą przyjmą orędzie Ewangelii i ukażą je praktycznie stylem swojego życia. Żeby jednak zdobyć się na takie świadectwo, najpierw trzeba bezwarunkowo oddać się Chrystusowi, związać się z Nim na dobre i na złe. Eucharystia to umożliwia, jeśli tylko przyjmie się ją z miłością.

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 34/2009