Logo Przewdonik Katolicki

Schab w sosie tuńczykowym

ojciec Michał
Fot.

Schab myjemy, osuszamy papierowym ręcznikiem i oczyszczamy z błon. Nacieramy go solą, świeżo zmielonym pieprzem oraz ziołami prowansalskimi. Mięso przekładamy do miski, skrapiamy oliwą z oliwek oraz sosem sojowym, miskę przykrywamy albo zawijamy w folię spożywczą i wstawiamy na kilka godzin do lodówki. W tym czasie możemy przyrządzić sos tuńczykowy. Otwieramy puszkę i odsączamy...

Schab myjemy, osuszamy papierowym ręcznikiem i oczyszczamy z błon. Nacieramy go solą, świeżo zmielonym pieprzem oraz ziołami prowansalskimi. Mięso przekładamy do miski, skrapiamy oliwą z oliwek oraz sosem sojowym, miskę przykrywamy albo zawijamy w folię spożywczą i wstawiamy na kilka godzin do lodówki. W tym czasie możemy przyrządzić sos tuńczykowy. Otwieramy puszkę i odsączamy kawałki ryby z zalewy. Następnie rozdrabniamy mięso tuńczyka widelcem i rozcieramy z sokiem wyciśniętym z połowy cytryny. Do ryby dodajemy, po łyżeczce, majonez, a potem musztardę. Rozcieramy na desce ząbek czosnku i przekładamy do sosu. Doprawiamy solą, odrobiną świeżo zmielonego pieprzu oraz szczyptą cukru i mieszamy, wlewając stopniowo jogurt. Oliwki drobno kroimy, dodajemy do sosu i jeszcze raz mieszamy. Gotujemy na twardo dwa jajka, obieramy ze skorupek i kroimy je w plasterki. Z papryki usuwamy gniazdo nasienne i tniemy ją w krążki. Wyjmujemy schab z marynaty i obsmażamy go przez kilka minut w brytfannie na mocno rozgrzanym oleju, aby się ładnie przyrumienił. Następnie wstawiamy schab do piekarnika nagrzanego do temperatury ok. 180 - 200 stopni i pieczemy przez godzinę. Po wystygnięciu kroimy mięso szerokim nożem w cienkie plastry. Półmisek wykładamy liśćmi sałaty, układamy na nich plastry schabu, dekorujemy plasterkami jajek, pokrojonym szczypiorkiem i krążkami papryki. Przed podaniem na stół możemy polać schab strużką sosu tuńczykowego; pozostałą część sosu podajemy w sosjerce. Tak przyrządzony schab na zimno najlepiej smakuje z grzankami.

składniki:

• 3/4 kg schabu bez kości
• sos sojowy, oliwa z oliwek
• sól, pieprz, zioła prowansalskie
• 1/2 strąka czerwonej papryki
• 2 jajka
• sałata, szczypiorek

sos tuńczykowy:

• puszka tuńczyka w sosie własnym
• mały jogurt naturalny
• ząbek czosnku
• 4 łyżki majonezu, łyżka musztardy
• 8-10 oliwek, 1/2 cytryny
• sól, pieprz, cukier


Towarzyszą im delfiny

Tuńczyk to wspólna nazwa kilku gatunków ryb morskich z rodziny makrelowatych, występujących w oceanach Atlantyckim i Pacyfiku oraz w przyległych morzach, a także w Morzu Północnym i Morzu Barentsa. Ryby, uchodzące za doskonałych pływaków, odbywają długie wędrówki w poszukiwaniu pożywienia. Żyją w ławicach, a towarzyszą im często delfiny, które żywią się tuńczykami. Do połowu tuńczyka używa się specjalnych statków, zwanych kliperami.

Jest i kura morska!

Cenione przez smakoszy z całego świata mięso tuńczyka jest znakomitym źródłem witamin A oraz D. Mięso tych ryb ma barwę czerwoną, poza tuńczykiem Albacore, który nazywany jest kurą morską. A to dlatego, ponieważ jasną barwą i strukturą przypomina mięso drobiowe. Najmniejszy jest tuńczyk bonito, a największy – błękitny, którego ciężar dochodzi do kilkuset kilogramów. Za najsmaczniejsze uznawane jest mięso tuńczyka żółtopłetwego.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki