Logo Przewdonik Katolicki

Jesienna sałatka z kurczakiem, oliwkami i czosnkiem

ojciec Michał
Fot.

Filety drobiowe oczyszczamy z błon, myjemy pod bieżącą wodą, osuszamy i kroimy w paski. Wszystkie oliwki oraz ząbki krojonego czosnku wyjmujemy ze słoiczka i odsączamy. Natomiast olej ziołowy przelewamy do miseczki i zanurzamy w nim paski drobiowe. Macerujemy je, pod przykryciem, przez ok. godzinę. Po wyjęciu z maceraty paski kurczaka osuszamy, oprószamy solą, świeżo zmielonym pieprzem...

Filety drobiowe oczyszczamy z błon, myjemy pod bieżącą wodą, osuszamy i kroimy w paski. Wszystkie oliwki oraz ząbki krojonego czosnku wyjmujemy ze słoiczka i odsączamy. Natomiast olej ziołowy przelewamy do miseczki i zanurzamy w nim paski drobiowe. Macerujemy je, pod przykryciem, przez ok. godzinę. Po wyjęciu z maceraty paski kurczaka osuszamy, oprószamy solą, świeżo zmielonym pieprzem oraz słodką papryką i obsmażamy bez tłuszczu, na patelni teflonowej.

Przygotowujemy sos jogurtowo-majonezowy, mieszając mały kubek jogurtu naturalnego z dwoma łyżkami majonezu i doprawiając listkami oregano. Otwieramy puszki z kukurydzą oraz fasolą czerwoną, zawartość przekładamy na sitka i odsączamy z zalewy. Pomidorki koktajlowe kroimy na połówki, a większe na ćwiartki. Cebulę czerwoną siekamy w drobną kostkę. Ze strąka czerwonej papryki usuwamy gniazdo nasienne i kroimy ją w cienkie paski. Paski kurczaka i wszystkie pozostałe składniki przekładamy do miski - razem z oliwkami oraz czosnkiem - i starannie mieszamy. Doprawiamy solą, pieprzem i skrapiamy sokiem wyciśniętym z połowy cytryny, łyżką oliwy z oliwek, a także sosem jogurtowo-majonezowym. Oprószamy posiekanym koperkiem i świeżym oregano (jeśli nie mamy to suszonym). Przed podaniem na stół sałatkę wstawiamy na godzinę do lodówki.

składniki:

• 4 filety z kurczaka
• słoiczek Oliwek z czosnkiem krojonym w oleju z ziołami „OLE!”
• po puszce fasoli czerwonej i kukurydzy
• 1/2 strąka papryki czerwonej
• duża cebula czerwona (albo 2 małe)
• kilkanaście pomidorków koktajlowych
• 2 łyżki majonezu, mały jogurt naturalny
• pęczek koperku, kilka gałązek oregano
• sok z 1/2 cytryny, oliwa z oliwek
• sól, pieprz, słodka papryka


Ole! przepis na szybką sałatkę

Każdemu zdarza się, raz po raz, że zaskakują go niespodziewani goście. Jeśli tylko mamy w domu główkę sałaty, kilka pomidorów i oliwki z czosnkiem, powinniśmy dać sobie radę z poczęstunkiem. Wystarczy na półmisku ułożyć warstwę sałaty, na niej pomidory pokrojone w grube plastry, a na nich oliwki z czosnkiem.



Dlaczego warto używać oregano?

Ta roślina wieloletnia, zawierająca olejek tymolowy, spokrewniona jest z majerankiem. Pochodzi z Europy środkowej i południowej - nazywana jest lebiodką pospolitą - a była już znana Hipokratesowi oraz Arystotelesowi. W dobie średniowiecza rozpowszechnione było przeświadczenie, że oregano ma właściwości zabezpieczające przed czarami.

Jest zarówno zielem leczniczym - działającym m.in. dezynfekująco, odtruwająco, przeciwskurczowo, wykrztuśnie i moczopędnie - jak i znakomitą przyprawą kulinarną, stosowaną m.in. do przyrządzania sałatek, mięsiwa, wędlin, ryb, sosów i napojów alkoholowych. Oregano wykorzystywane jest również przy produkcji kosmetyków, a także jako specyfik przeciwbólowy do kąpieli aromatycznych.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki