Na wale okalającym średniowieczny Ostrów Tumski od czasów Mieszka I wzniósł w XVI wieku gmach Akademii biskup poznański Jan Lubrański. To przypuszczenie poznańscy archeolodzy potwierdzili niedawno, natrafiając na kolejny fragment masywnych umocnień sprzed ponad tysiąca lat.
To kolejne odkrycie zespołu archeologów pod kierownictwem profesor Hanny Kóčki-Krenz z Instytutu Prahistorii UAM, pracującego na Ostrowie Tumskim od 1999 roku. Epokowym odkryciem przed kilkoma sezonami badawczymi była identyfikacja kamiennych pozostałości Palatium, czyli książęcej rezydencji Mieszka I przy kościele Najświętszej Maryi Panny oraz położonych równolegle do ul. Posadzego grubych dębowych wałów okalający piastowski gród na Ostrowie Tumskim.
Jak podkreśla prof. Kóčka-Krenz, ostatnie odkrycie wałów w piwnicach Akademii Lubrańskiego pozwala sprecyzować położenie wału, dotychczas wyznaczane jedynie hipotetycznie. Wały te miały niemal 30 m szerokości i prawie 10 m wysokości. Przypuszczalnie XVI-wieczny gmach Akademii wzniesiony został w całości na mieszkowym wale.
Aktualnie w gmachu Akademii Lubrańskiego trwają prace remontowe związane z modernizacją Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego. Za około rok cały gmach Akademii zostanie zajęty przez Muzeum Archidiecezjalne, którego bogatą ekspozycję ze wszystkich epok archidiecezji poznańskiej będzie można oglądać w zaadaptowanych pomieszczeniach.