Logo Przewdonik Katolicki

Europa w rytmie walca

Łukasz Kaźmierczak
Fot.

Od pierwszego stycznia Austria obejmuje półroczne przewodnictwo w UE. Priorytetem austriackiej prezydencji ma być wznowienie debaty na temat unijnej konstytucji, a także dalszego rozszerzenia Wspólnoty. Tymczasem jeszcze w październiku to właśnie Austria była głównym krajem, który blokował rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Turcją. Kilka dni temu austriacki prezydent Heinz Fischer...

Od pierwszego stycznia Austria obejmuje półroczne przewodnictwo w UE.
Priorytetem austriackiej prezydencji ma być wznowienie debaty na temat unijnej konstytucji, a także dalszego rozszerzenia Wspólnoty. Tymczasem jeszcze w październiku to właśnie Austria była głównym krajem, który blokował rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Turcją. Kilka dni temu austriacki prezydent Heinz Fischer powiedział w wywiadzie dla „Wiener Zeitung”, że „Unia Europejska z pewnością nie może się rozszerzać w nieskończoność”.
Austria jest zobowiązana przedstawić na szczycie w czerwcu raport z przebiegu narodowych debat w sprawie przyszłości Europy i związanych z nimi oczekiwań oraz zaproponować, co dalej z unijną konstytucją. Wiedeń chce też podjąć działania na rzecz ożywienia zatrudnienia i wzrostu gospodarczego w UE, czemu ma być poświęcony szczyt w marcu.
Według sondaży zaledwie co czwarty Austriak jest przekonany, że przynależność do UE przynosi Austrii korzyści. Już teraz wielu Austriaków wini Unię Europejską za krajowe problemy społeczne, zwłaszcza utrzymujące się bezrobocie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki