Logo Przewdonik Katolicki

Cepeliny

ojciec Michał
Fot.

Składniki 2 kg ziemniaków łyżka przyprawy Warzywko 1/2 kg mielonego mięsa wieprzowego 1/4 kg boczku wędzonego smalec 2 cebule, kubek gęstej kwaśnej śmietany 2 jajka, sól, pieprz Jest to danie pochodzące z dawnych Kresów Wschodnich, a dokładnie z kuchni wileńskiej. Swoją nazwę zawdzięcza kształtowi, którym przypomina słynne zeppeliny, czyli statki powietrzne - sterowce....

Składniki

2 kg ziemniaków
łyżka przyprawy Warzywko
1/2 kg mielonego mięsa wieprzowego
1/4 kg boczku wędzonego
smalec
2 cebule, kubek gęstej kwaśnej śmietany
2 jajka, sól, pieprz

Jest to danie pochodzące z dawnych Kresów Wschodnich, a dokładnie z kuchni wileńskiej. Swoją nazwę zawdzięcza kształtowi, którym przypomina słynne zeppeliny, czyli statki powietrzne - sterowce. Ich pierwszym konstruktorem był Niemiec, Ferdynand von Zeppelin (1838-1917).
Przygotowanie cepelinów - czyli faszerowanych kluch ziemniaczanych - rozpoczniemy od przyrządzenia farszu. Obieramy cebule, kroimy je w drobną kostkę i przesmażamy na tłuszczu, aż do zeszklenia. Po przestygnięciu cebulkę mieszamy z mięsem mielonym, wbijamy jajko, dodajemy łyżkę Warzywka, doprawiamy solą oraz pieprzem i dokładnie mieszamy. Pół kilograma ziemniaków gotujemy w "mundurkach". Pozostałe półtora kilograma ziemniaków obieramy i myjemy, a potem ścieramy na tarce - albo w malakserze - i odciskamy przez gazę. Sok ziemniaczany zlewamy do garnuszka i czekamy, aż na dnie osadzi się krochmal, który dodamy później do masy ziemniaczanej. Starte ziemniaki łączymy z tymi, które wcześniej ugotowaliśmy, zmielonymi, albo bardzo dokładnie rozgniecionymi. Masę ziemniaczaną doprawiamy do smaku solą i wbijamy jajko, dodajemy krochmal i dokładnie mieszamy. Masa nie powinna być zbyt rzadka, bo wtedy cepeliny rozpadną się podczas gotowania.
Masę ziemniaczaną dzielimy na dwanaście porcji, które formujemy w rękach, nadając im kształt kulki. Następnie każdą rozpłaszczamy na placek, nakładamy farsz, starannie zaciskamy i nadajemy podłużny kształt. Kiedy wszystkie są już uformowane, zagotowujemy wodę i wrzucamy cepeliny do lekko osolonego wrzątku; gotujemy je pod przykryciem. Kiedy wypłyną na powierzchnię, zmniejszamy gaz, zdejmujemy pokrywkę i gotujemy jeszcze przez kwadrans, aby farsz się dogotował. Ugotowane cepeliny wyjmujemy z garnka łyżką cedzakową i układamy na półmisku. Wędzony boczek i cebulę kroimy w kostkę, przesmażamy na smalcu i obkładamy nim cepeliny. Na stół podajemy je z kwaśną śmietaną oraz ugotowaną kapustą modrą albo kiszoną.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki