Logo Przewdonik Katolicki

Wojciech Kilar w Inowrocławiu

Jacek Nijak
Fot.

Z okazji święta Konstytucji 3 maja w inowrocławskim kościele pw. Świętej Jadwigi Królowej odbył się nadzwyczajny koncert symfoniczny. O wyjątkowości tego wydarzenia muzycznego zadecydowali wybitni wykonawcy i interesujący repertuar oraz gość honorowy, kompozytor - Wojciech Kilar. W pierwszej części wieczoru Inowrocławska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Marka Pijarowskiego wykonała...

Z okazji święta Konstytucji 3 maja w inowrocławskim kościele pw. Świętej Jadwigi Królowej odbył się nadzwyczajny koncert symfoniczny. O wyjątkowości tego wydarzenia muzycznego zadecydowali wybitni wykonawcy i interesujący repertuar oraz gość honorowy, kompozytor - Wojciech Kilar.W pierwszej części wieczoru Inowrocławska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Marka Pijarowskiego wykonała II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina. Przy fortepianie zasiadła wybitna pianistka - Tatiana Szebanowa. Warto zauważyć, że był to pierwszy koncert w historii inowrocławskiego życia muzycznego, gdzie do kościoła sprowadzono fortepian koncertowy. Był to nowy instrument firmy Bluthner z Lipska, który obecnie użyczony jest Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Wyjątkowe walory akustyczne kościoła Świętej Jadwigi zaowocowały niezwykle korzystnym rezonansem fortepianowych dźwięków, które rozbrzmiewały w pięknej architekturze sakralnej.
Po przerwie bardzo licznie zgromadzeni melomani wysłuchali "September Symphony" Wojciecha Kilara, monumentalnej kompozycji dedykowanej ofiarom ataku terrorystycznego w Nowym Jorku. Potęga wyjątkowego dzieła wyraziła się w obsadzie wykonawczej, którą stanowiło 87 instrumentalistów orkiestry symfonicznej. Wojciech Kilar z zadowoleniem przyjął wykonanie swojej kompozycji, z uznaniem mówił także o sukcesach wielu przedsięwzięć artystycznych podejmowanych w inowrocławskim środowisku muzycznym.
Kontemplacja piękna - tak najkrócej można ująć sens nadzwyczajnego koncertu, który wybrzmiewał w świątyni wypełnionej ludźmi zatopionymi w muzycznej refleksji.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki