Rozmowa z prezydentem Bydgoszczy Konstantym Dombrowiczem
Powołanie diecezji bydgoskiej było momentem przełomowym w historii Kościoła lokalnego. Jak zapisało się ono w historii miasta?
- To był bardzo ważny moment. Chyba jeden z najważniejszych w dziejach miasta - równie istotny, jak moment nadania praw miejskich przez króla. W Bydgoszczy rozpoczęła się nowa epoka. Mogę powiedzieć,...
Rozmowa z prezydentem Bydgoszczy Konstantym Dombrowiczem
Powołanie diecezji bydgoskiej było momentem przełomowym w historii Kościoła lokalnego. Jak zapisało się ono w historii miasta?
- To był bardzo ważny moment. Chyba jeden z najważniejszych w dziejach miasta - równie istotny, jak moment nadania praw miejskich przez króla. W Bydgoszczy rozpoczęła się nowa epoka. Mogę powiedzieć, że po roku diecezja "przyjęła się" wśród mieszkańców. Właściwie nie znam takiej osoby, która by miała jakieś wątpliwości, czy diecezja była nam potrzebna. Takich głosów nie ma, czyli było to konieczne - i od strony administracyjnej, i od strony duchowej. Ksiądz arcybiskup Henryk Muszyński dbał o Bydgoszcz, bywał u nas bardzo często. Jednak sądzę, że taki codzienny kontakt, który mają teraz mieszkańcy ze swoim biskupem, jest najlepszym rozwiązaniem.
Miasto włącza się w wiele inicjatyw, z którymi wychodzi do wiernych Kościół. Jak układa się współpraca?
- Przede wszystkim jesteśmy po sąsiedzku. Katedrę widać z okien mojego gabinetu. Również siedziba księdza biskupa jest oddalona zaledwie o kilka kroków. Miasto pomogło w tym, w czym mogło podczas organizacji diecezji. To oczywiste. Urząd jest od tego, żeby pomagał wszystkim mieszkańcom, a ksiądz biskup jest od pewnego czasu również mieszkańcem Bydgoszczy - i to bardzo ważnym. Rzeczywiście, wiele inicjatyw kościelnych miasto wspiera - pomagamy na przykład Caritas. Ostatnio placówka otrzymała od Administracji Domów Miejskich lokal, w którym będzie mogła wydawać posiłki dla najbardziej potrzebujących. Współpracujemy z Centrum Kultury Katolickiej "Wiatrak", którego działania bardzo cenię. Sam biorę udział w niektórych akcjach, powiedziałbym… z przyjemnością, ponieważ są to bardzo ciekawe inicjatywy. Dobrze układa się współpraca pomiędzy kurią a urzędem. Te wszystkie zadania, które zazębiają się w naszej pracy, staramy się realizować bez żadnych zgrzytów. Nie ma tutaj przepaści - być jej nie powinno i nie będzie.
Pielgrzymka dziękczynna do Rzymu była podziękowaniem za utworzenie diecezji. Jak Pan Prezydent wspomina tę wyjątkową audiencję?
- Ojciec Święty w czasie naszej pielgrzymki był w dobrej kondycji. Mnie uderzyło jego spojrzenie - niezwykle żywe i wnikliwe, "zaglądające" niejako do wnętrza rozmówcy. Oczywiście to, co Ojciec Święty powiedział do wszystkich pielgrzymów, było ważne, ale dla mnie istotny był bezpośredni kontakt. Przekazaliśmy Papieżowi symboliczny dar - piękną stułę z wizerunkiem Matki Bożej Pięknej Miłości. A stuła jest symbolem pewnego związku - Bydgoszczy z Kościołem i Kościoła z Bydgoszczą. Stuła wiąże na zawsze… Natomiast sama pielgrzymka była niezwykłym przeżyciem. Tym bardziej że brało w niej udział kilkaset osób z Bydgoszczy i z całej diecezji. Po drugie, była to okazja do poznania wielu księży, do bliższej rozmowy i wymiany poglądów z księdzem biskupem. Bardzo sobie tę pielgrzymkę do Rzymu cenię. Co prawda, była to moja kolejna wizyta w Watykanie, ale jeszcze nigdy nie znalazłem się tak blisko Papieża. Teraz miałem to szczęście.
Czy Pan Prezydent zna zabytki sakralne Bydgoszczy? Czy w kościele nabiera sił duchowych?
- Bardzo sobie cenię budowle sakralne i chętnie je odwiedzam. Nie tylko w Bydgoszczy, ale we wszystkich miastach, w których bywam, wchodzę do kościołów. Także po to, by zobaczyć rozwiązania architektoniczne. Nierzadko te zabytki powstawały w średniowieczu, w renesansie czy baroku, ale w każdym jest trochę ducha architekta i ducha mieszkańców danego miasta. Są maleńkie kościółki gdzieś w górach w Austrii, do których czasem też zaglądam, są piękne kościoły w Paryżu czy Wiedniu. To są również interesujące wizyty z powodów estetycznych. Co do drugiej części pytania… to oczywiście - tak. Kościół poprzez swoją specyficzną atmosferę pomaga w pewnym skupieniu, w skoncentrowaniu myśli, a to się przydaje.
Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją
Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.
W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:
- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.
Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.
Masz konto? Zaloguj się
Subskrypcja miesięczna

Zyskaj codzienny dostęp do wartościowych treści, które pomagają lepiej rozumieć świat, wiarę i współczesne wydarzenia — gdziekolwiek jesteś i kiedy tylko chcesz.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Wypróbuj bez ryzyka
Rozpocznij od 14 dni bezpłatnego dostępu i sprawdź wszystkie możliwości serwisu.
Po okresie próbnym subskrypcja kosztuje tylko 19,90 zł miesięcznie.
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.
Subskrypcja roczna

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Najlepsza cena
Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.
- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.













