Pierwszy w Bydgoszczy ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego powołał do życia w 1964 roku ksiądz kardynał Stefan Wyszyński. W dniu 25 sierpnia...
Pierwszy w Bydgoszczy ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego powołał do życia w 1964 roku ksiądz kardynał Stefan Wyszyński. W dniu 25 sierpnia tegoż roku, podczas rejonowego spotkania księży z Bydgoszczy, ks. bp Jan Czerniak poinformował zebranych, że dekretem ks. Prymasa, ks. mgr Franciszek Welc został mianowany duszpasterzem akademickim. Siedziba duszpasterstwa mieściła się w Domu Katolickim przy ul. Grodzkiej 1 w parafii farnej.
Decyzja księdza kardynała Wyszyńskiego świadczyła z jednej strony o Jego trosce o rozwój Duszpasterstwa Akademickiego w Polsce, z drugiej zaś potwierdzała świetne rozeznanie sytuacji i potrzeb środowiska akademickiego w Bydgoszczy. Pierwsza wyższa uczelnia w Bydgoszczy - Wieczorowa Szkoła Inżynierska - rozpoczęła działalność w roku 1951, ale studium dzienne z wydziałami mechanicznym i elektrycznym uruchomiono dopiero w roku akademickim 1964/65.
W latach 60. trwała nieustanna walka władz komunistycznych z Kościołem. Publiczne deklaracje władz o dążeniu do ułożenia z nim stosunków były fasadą, za którą kryły się wielostronne i brutalne działania represyjne w stosunku do Kościoła. W ich orbicie, wyznaczanej również operacyjnymi działaniami SB, znalazło się także Duszpasterstwo Akademickie. Świadczą o tym m.in. wspomnienia jego ówczesnych członków i księży--duszpasterzy - zwanych przez młodzież "Wujkami", "Dziadkami" czy "Prezesami". Zasadniczy nurt tych wspomnień dotyczy jednak istoty bycia w duszpasterstwie: pogłębiania wiary, zakorzeniania się w Bogu, życia we wspólnocie bez fałszu i obłudy.
W kolejnych dziesięcioleciach powstają w Bydgoszczy nowe uczelnie, a liczba studentów wzrasta dynamicznie. Procesowi temu towarzyszy rozwój Duszpasterstwa Akademickiego. W 1968 roku powstają kolejne dwa ośrodki: przy parafii pw. Świętej Trójcy (duszpasterz - ks. Kazimierz Głów) oraz "Stryszek" przy parafii pw. św. Wincentego a Paulo (duszpasterz - ks. Antoni Strycharz CM). W całym okresie dotychczasowej historii Duszpasterstwa Akademickiego w Bydgoszczy działało dziesięć ośrodków. Oprócz wcześniej wymienionych tworzyły ją także: "EMAUS" przy Klaryskach (parafia pw. św. Mikołaja), "LOGOS" (parafia pw. Chrystusa Króla), "MARTYRIA" (parafia pw. Matki Bożej Królowej Męczenników) - podniesiona w 1992 roku do rangi Diecezjalnego Duszpasterstwa Akademickiego, "ARKA" (parafia pw. św. Andrzeja Boboli), przy parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. W serdecznej pamięci członków tych wszystkich wspólnot pozostanie 36 kapłanów diecezjalnych i zakonnych, pełniących dawniej i obecnie funkcje duszpasterzy akademickich.
Myśmy to dawno przerabiali
(...) Tak mi się wydaje, że zanim poznaliśmy dzisiejsze Oazy, grupy Odnowy w Duchu Świętym, Neokatechumenat, Koła Synodalne, itp., myśmy to dawno jakoś przerabiali. I dzielenie się Słowem Bożym też. Być może bez sformalizowanych regulaminów, stopni i przepisów. Zresztą, w tamtych czasach zbiórki ministranckie trzeba było nazywać "instrukcją liturgiczną". Wspólnoty budziły lęk podejrzenia, że są konspiracją przeciwko totalitaryzmowi. Szukanie prawdy też było podejrzane. Wydziały filozoficzne pozamykane - "Od Moskwy do Seulu, filozofia tylko na KUL-u". A jednak dojrzewaliście... (...)
Ks. prał. Bogdan Jaskólski (dawny "Prezes")
-----------------------------------------------------------------------------
Nigdy Was nie zapomnę
(...) Przez "Stryszek" przewinęło się wielu ludzi, ludzi pięknych, wspaniałych, pełnych entuzjazmu, nadziei na piękniejsze życie... Ilu ich było? Nie wiem! Nikt przecież nie liczył uczestników, nikt ich nie zapisywał w kartotekach. Niektórzy z nich pojawili się na chwilę, niektórzy szli razem przez wiele lat. Chciałbym powiedzieć, że nigdy Was wszystkich nie zapomnę. Byłem z Wami pewnie przez 14 lat. Małgosie, Staszki, Ryśki, Basie, Marki, Hanki, Ewy, Marysie, Edki, Romki, Ele, Zbyszki, Danki, Wojtki, Wieśki, Wiesie, Marleny, Marzeny, Antki, Zdzisie... Trzeba by chyba wymieniać wszystkie wezwania Litanii do Wszystkich Świętych. Rozeszliście się po całym świecie. A jednak gdzieś pozostajecie tutaj - tutaj przy wspólnym ognisku, które musi się ustawicznie palić. (...)
Śp. ks. Antoni Strycharz CM (dawny "Dziadek")
Komitet organizacyjny jubileuszu 40-lecia DA w Bydgoszczy, któremu przewodniczy dr Małgorzata Zasępa, ma siedzibę w Diecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Akademickiego "MARTYRIA". Grupuje przedstawicieli ośmiu dawnych i obecnie działających ośrodków. Na adres ośrodka można kierować wszelką korespondencję dotyczącą jubileuszu (z dopiskiem: 40 lat ODA), w tym m.in.: chęć uczestnictwa w uroczystości jubileuszowej, wspomnienia, deklaracje wsparcia konta organizacyjnego. Wkrótce na stronie internetowej "MARTYRII" zamieszczane będą wszystkie informacje dotyczące jubileuszu.
Diecezjalny Ośrodek DA "MARTYRIA"
85-791 Bydgoszcz, ul. Bołtucia 5
tel.: 346-31-90
e-mail: martyria@lo.pl
Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją
Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.
W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:
- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.
Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.
Masz konto? Zaloguj się
Subskrypcja miesięczna

Zyskaj codzienny dostęp do wartościowych treści, które pomagają lepiej rozumieć świat, wiarę i współczesne wydarzenia — gdziekolwiek jesteś i kiedy tylko chcesz.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Wypróbuj bez ryzyka
Rozpocznij od 14 dni bezpłatnego dostępu i sprawdź wszystkie możliwości serwisu.
Po okresie próbnym subskrypcja kosztuje tylko 19,90 zł miesięcznie.
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.
Subskrypcja roczna

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Najlepsza cena
Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.
- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.








