Czerwiec 1956: dodatek historyczny

 Demonstranci podczas trwających XXV Międzynarodowych Targów Poznańskich fot. Bettmann-Contributor/Getty Images
Poznański Czerwiec 1956

Pierwszy krzyk wolności

Poznański Czerwiec 1956 był pierwszym masowym buntem przeciw komunistycznej władzy w powojennej Polsce. Jego ślady do dziś można odnaleźć na ulicach Jeżyc – tam, gdzie mieszkańcy stawiali barykady, walczyli o godność i wolność, a także gdzie rodziła się pamięć o tych, którzy zapłacili za protest najwyższą cenę.

Pierwsze powojenne powstanie

fot. Oddziałowe Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu
Helena Przybyłek, Stanisława Sobańska i Maria Kapturska to uczestniczki, a zarazem tragiczne ofiary Poznańskiego Czerwca. To one doprowadziły manifestantów pod Urząd Bezpieczeństwa, a potem zapłaciły za to straszliwą cenę.
 Uroczystość odsłonięcia pomnika Ofiar Poznańskiego Czerwca w 1981 r., dokładnie w 25. rocznicę wydarzeń czerwcowych fot. Wiesław M. Zieliński/East News
Po Poznańskim Czerwcu Kościół był jedyną przestrzenią, która pozwalała pielęgnować pamięć o ofiarach. Dzięki zaangażowaniu duchownych i świeckich udzielano także pomocy ich rodzinom.
W Muzeum Czerwca 1956 możemy zobaczyć pamiątki po Romku Strzałkowskim. Wśród nich zdjęcia portretowe, nuty do gry, domino, harmonijka, plecak brezentowy i sandały. Większość pamiątek po chłopcu posiada charakterystyczne czerwone pieczątki z jego imieniem, nazwiskiem i datą śmierci fot. Maria Wawrzyńczak/PK
Dzieci Poznańskiego Czerwca miały swoje marzenia. Niestety, nie wszystkim udało się je spełnić. Na liście ofiar śmiertelnych są nazwiska dziewiętnastu młodych ludzi. To prawie jedna trzecia zabitych w Poznaniu w czerwcu 1956 r.

Spacer po Poznaniu

fot. NAC
Po protestach Poznańskiego Czerwca część robotników stanęła przed sądem. Niektórym groziła kara śmierci. Wśród ich obrońców był Stanisław Hejmowski. Nie był to pierwszy moment w jego życiu, gdy stanął po stronie słabszych.
fot. Maria Wawrzyńczak
To tutaj można spotkać uczestników Poznańskiego Czerwca '56. Kombatanci mają mnóstwo sił i chęci, by dzielić się swoimi doświadczeniami i wiedzą – z Kingą Przyborowską, kierownikiem Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 rozmawia Klaudyna Bogurska-Matys.
Wystawa muzealna opowiada o Czerwcu ‘56 w kilku rozdziałach, a każdy wątek tematyczny ma osobny kącik lub salę fot. maria wawrzyńczak
Pomyślmy o bohaterach, posłuchajmy relacji świadków, przenieśmy się na dwie godziny do czasu tamtych wydarzeń. Może bruk do nas przemówi, a okna odbiją to, co widziały 28 czerwca 1956 r.

Wszystkie artykuły