Logo Przewdonik Katolicki

KALENDARIUM POZNAŃSKIEGO CZERWCA 1956

Przemysław Zwiernik

Wypadki poznańskiego Czerwca 1956.

28 czerwca 1956 r.

Godz. 6.35: Robotnicy ZISPO wychodzą z zakładu i ul. Dzierżyńskiego udają się w kierunku centrum miasta.
Godz. 6.35-9.00: Do pochodu manifestantów z ZISPO, ZNTK oraz innych zakładów pracy z Wildy dołączają robotnicy z Jeżyc, m.in. z MPK, Poznańskich Zakładów Przemysłu Odzieżowego, Zakładów Graficznych im. M. Kasprzaka. Na plac Stalina docierają też pracownicy z Grunwaldu i z prawobrzeżnej części miasta (m.in. z Poznańskich Zakładów Maszyn Żniwnych, Lechii i Pometu).
Godz. 9.00-11.00: Manifestanci zgromadzeni przed Zamkiem (siedzibą Miejskiej Rady Narodowej) żądają wyjścia przedstawicieli władzy. Po rozmowach z przewodniczącym MRN delegacja udaje się do gmachu KW PZPR. Inna grupa wchodzi do budynku Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej i nakłania milicjantów do wzięcia udziału w manifestacji. Po 10.00 część zgromadzonych udaje się w kierunku więzienia przy ul. Młyńskiej. Około 10.50 szturmują bramy więzienia i wypuszczają 252 więźniów. Druga demonstracja rusza na ul. Kochanowskiego. W kierunku budynku WUBP lecą kamienie. Około 11.00 padają strzały.
Godz. 11.00-14.00: Około 11.30 demonstranci rozbijają magazyn broni w więzieniu i zdobywają 80 jednostek broni oraz amunicję. Około 11.00 do ochrony wyznaczonych obiektów zostaje skierowane wojsko. Kilka czołgów jadących w rejon ul. Kochanowskiego zostaje podpalonych butelkami z benzyną. Około 12.30 demonstranci opanowują dwa czołgi i rozbrajają ich załogi. W rejonie ul. Kochanowskiego trwa oblężenie gmachu UB, ostrzał budynku prowadzony jest z ponad 20 stanowisk.
Godz. 14.00-18.00: O 15.00 w rejon budynku WUBP kieruje się grupa uderzeniowa, składającą się z ośmiu czołgów i 120 podchorążych. Po przeszło dwóch godzinach udaje jej się przedrzeć do okrążonego gmachu. W tym czasie uzbrojone grupy protestujących rozbrajają m.in. komisariaty milicji na Junikowie, Wildzie oraz posterunki MO w Swarzędzu i Puszczykowie.
Godz. 18.00-21.00: Uzbrojeni demonstranci rozbrajają Obóz Więźniów w Mrowinie, Studium Wojskowe na Politechnice Poznańskiej i posterunek MO w Mosinie. W Poznaniu – szczególnie w rejonie budynku WUBP – nadal trwają walki z siłami bezpieczeństwa. O 21.00 wprowadzona zostaje godzina milicyjna, obowiązująca do 4.00 rano następnego dnia.

28/29 czerwca 1956 r.

Godz. 21.00-4.00: Mimo godziny milicyjnej trwają walki, głównie w okolicy ul. Kochanowskiego i Zamku. Po 1.30 rozpoczynają się intensywne aresztowania. Zatrzymane osoby przewożone są do punktu filtracyjnego na Ławicy.

29 czerwca 1956

W godz. 4.00–5.00 wojsko zostało skierowane do ZISPO, w rejon Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz ul. Dąbrowskiego i Polnej. Armia patroluje ulice i likwiduje poszczególne punkty oporu, co trwa do około godziny 17.00. W większości zakładów w Poznaniu nie podjęto pracy. W godzinach popołudniowych kilka tysięcy demonstrantów próbuje dojść pod budynek WUBP. Po zauważeniu stojących tam czołgów tłum rozchodzi się. O 19.30 premier Józef Cyrankiewicz w przemówieniu radiowym grozi odrąbywaniem rąk wrogom władzy ludowej.

30 czerwca 1956 r.

W niektórych zakładach pracy nadal trwają strajki, w części – frekwencja jest niepełna. Do późnych godzin nocnych w różnych miejscach Poznania słychać odgłosy strzałów. Na Cytadeli odbywają się oficjalne uroczystości pogrzebowe z udziałem premiera Józefa Cyrankiewicza i sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka. W godzinach popołudniowych rozpoczyna się wycofywanie większości jednostek wojskowych z terenu Poznania.
Pełna wersja Kalendarium znajduje się na stronie internetowej www.czerwiec56.ipn.gov.pl

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki