Logo Przewdonik Katolicki

Religijność Amerykanów się zmienia

Ks. dr Tomasz Adamczyk | rys. Zosia Komorowska/PK

Rozmowa z ks. dr. Tomaszem Adamczykiem

Leon XIV jest pierwszym papieżem ze Stanów Zjednoczonych. To tam klarowało się jego powołanie zakonne i kapłańskie. Znasz ten kraj, bywasz tam w celach naukowych, ale też duszpasterskich. Socjologowie lubią go badać, gdyż odbiega od norm europejskich. Co go wyróżnia?
– Peter Berger, jeden z najwybitniejszych socjologów religii XX w., podkreślał, że Amerykanie są religijni. Inaczej niż w Europie, tutaj religia jest wciąż obecna w sferze publicznej. Ludzie licznie uczęszczają do zborów, kościołów czy synagog (protestanci stanowią w USA niemal dwukrotnie liczniejszą grupę niż katolicy). Wystarczy przejechać przez małe miasteczko, żeby zobaczyć, jak wiele różnych świątyń – należących do różnych wyznań – mieści się przy jednej ulicy. Z drugiej strony, dane amerykańskiego ośrodka badawczego Pew Research Center wskazują, że odsetek dorosłych Amerykanów identyfikujących się z chrześcijaństwem spada. W latach 90. XX w. było ich około 90 proc., dziś jest to 62 proc. Rośnie liczba osób nieutożsamiających się z żadną religią.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 23/2025, na stronie dostępna od 03.07.2025

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki