Logo Przewdonik Katolicki

Jak został królem

Jacek Borkowicz
fot. Ben Birchall/Press Association/East News

Do tej pory wiedzę o tych sprawach czerpaliśmy z czytanych dzieciom baśni albo z fantastycznych filmów. Teraz, jak na talerzu, podano nam w szczegółach rzeczywisty przebieg koronacji. Dlatego warto wyjaśnić znaczenie przynajmniej najważniejszych jej momentów.

Koronacja Karola III, która odbyła się w sobotę 6 maja w Opactwie Westminsterskim, obserwowana była, za pośrednictwem kamer, przez prawie 300 milionów ludzi na całym świecie. Po raz pierwszy w historii tak olbrzymia ludzka masa mogła się zetknąć, i to na bieżąco, z całą skomplikowaną ceremonią, rodem ze średniowiecza, jak również z archaicznym zestawem symbolicznych słów, gestów oraz przedmiotów.
Karol jest faktycznie królem Wielkiej Brytanii oraz Północnej Irlandii od 8 września, to jest od chwili śmierci jego matki Elżbiety. Jednak koronacja jest uroczystym potwierdzeniem monarszej godności – tak było od niepamiętnych czasów w historii człowieka i pod tym względem nic się obecnie nie zmieniło. Nawet przeciwnie, skoro koronacyjne obrzędy zawsze były wielkim ludowym widowiskiem, dzisiaj, w dobie rozwoju mediów, pozostają nim tym bardziej.

e-przewodnik-katolicki-pl.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 19/2023, na stronie dostępna od 15.06.2023

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki