Nie chcę przypisywać redakcji „Przewodnika” nie wiadomo jakich zasług, ale mam wrażenie, że dołożyliśmy tutaj swoją cegiełkę. Ze strony episkopatu można już ściągnąć dokument „Kryteria eklezjalności wspólnot katolickich”. Wbrew nazwie nie jest to materiał dla koneserów, ale realna pomoc dla wszystkich zaangażowanych w życie Kościoła. „Jest on skierowany do wszystkich członków, liderów, założycieli oraz przełożonych wspólnot i ruchów formacyjno-ewangelizacyjnych jako narzędzie pomocne w rozeznawaniu komunii danej wspólnoty z Kościołem powszechnym oraz jej zdrowego funkcjonowania i rozwoju” – czytamy o tym dokumencie na stronie episkopatu. Mówiąc prostszym językiem: pozwala on ocenić, czy dana wspólnota nie zmierza na manowce, a w sytuacji, gdy zacznie tam zmierzać, zapali w naszej głowie ostrzegawczą lampkę. Głośnych przykładów tego typu wspólnot było w ostatnich latach kilka. Dlatego ucieszyliśmy się, że Komisja Nauki Wiary KEP zajęła się tym problemem i przygotowała kompleksowe wytyczne. „Dokument już jest. Jest aktualny i ważny dla bezpieczeństwa duchowego wiernych wobec nadużyć i manipulacji. Jest również świetnie napisany. Szkoda, że zamiast na wyciągnięcie ręki, dostępny jedynie dla zdeterminowanych” – pisała w pierwszym lipcowym numerze „Przewodnika” (27/2022) Monika Białkowska. Ten ostatni kłopot udało się już rozwiązać i od teraz dokument można pobrać bezpłatnie ze strony naszego episkopatu (do tej pory można było go jedynie nabyć w jednej z internetowych księgarni, i to jedynie w formie drukowanej). Skąd wrażenie, że mogliśmy mieć z tym coś wspólnego? Bo otrzymaliśmy podziękowania od Komisji za zajęcie się tym tematem i informację, że dokument jest już do ściągnięcia. Bardzo się z tego powodu cieszymy, bo dzięki temu ma on szansę dotrzeć do szerszego grona odbiorców.
W tym samym kluczu współodpowiedzialności zajmujemy się w sierpniu problemem alkoholu. Ten miesiąc zwyczajowo w Kościele obchodzony jest jako miesiąc trzeźwości, o czym przypominają oficjalne wypowiedzi przewodniczącego Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. „Jesteśmy wszyscy w Kościele odpowiedzialni za kontynuowanie tej spuścizny naszych ojców w obliczu odpowiedzialności przed Bogiem za braci i siostry żyjących w naszej Ojczyźnie i na emigracji. (…) Jako ochrzczeni jesteśmy wezwani przez Jezusa Chrystusa i posłani, aby budować trzeźwą i wolną Polskę (…) W tym roku hasłem kościelnej działalności trzeźwościowej jest: «Posłani w pokoju Chrystusa budujmy trzeźwą i wolną Polskę». Jest to temat bardzo aktualny. Przede wszystkim jest zachętą do wzmożenia wysiłków w dziele troski o wolność wewnętrzną Polaków. Od niej bowiem zależy wolność zewnętrzna i przyszłość naszej Ojczyzny” – to tylko fragmenty z oficjalnego apelu bp. Tadeusza Bronakowskiego. Te słowa na pewno znajdą zrozumienie wśród starszego pokolenia, ale dla młodszego mogą być niezrozumiałe, a na pewno nieprzekonujące. Dlatego w tym numerze próbujemy szukać odpowiedzi na to, co moglibyśmy zrobić, żeby skutecznie zwrócić uwagę ludzi na problemy, jakie powoduje nadużywanie alkoholu. Może naszym celem powinna być walka ze szkodliwymi mitami, które dziś kształtują świadomość młodego pokolenia na temat alkoholu? Obserwując chociażby reklamy, nie można oprzeć się wrażeniu, że aby dobrze się bawić i miło spędzić czas z przyjaciółmi, należy sięgnąć po piwo. A o tym, że nie może być ono szkodliwe, zapewnia nas fakt, że kupić je możemy w każdym sklepie. W tej sprawie potrzebujemy metodycznej pracy u postaw – pisze w swoim artykule Małgorzata Bilska.
W tym numerze polecam też reportaż Łukasz Głowackiego z Libanu, który pokazuje, jak łódzkie stowarzyszenie Domus Orientalis i łódzka Caritas pomagają Libańczykom. Razem naprawdę możemy więcej.