Logo Przewdonik Katolicki

Zielone parafie kwitną w Polsce

Anna Druś
W 2009 r. sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie stało się pionierem w wykorzystaniu zielonej energii fot. www.sanktuariumjaworzno.wiara.org.pl

To przede wszystkim mnóstwo małych, lokalnych inicjatyw od zbiorników na deszczówkę po własne pasieki. Choć przybywa też kościołów, które zasilają się zieloną energią.

Dach sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie na osiedlu Stałym przykuwa uwagę już z daleka. W słońcu mieni się tu bowiem aż 312 paneli fotowoltaicznych pokrywających go niemal w całości. Gdy je montowano, był 2009 r., a proboszcz ks. Józef Lenda był pod tym względem w Polsce pionierem, bo jako pierwszy w Polsce zdecydował się korzystać w parafii z własnego i do tego czystego prądu. Co ważne, stało się to na Śląsku, gdzie energia niezwiązana ze spalaniem węgla zaczyna odgrywać duże znaczenie dla ochrony środowiska.
– Instalacja bardzo dobrze zdaje egzamin i po 12  latach nadal produkuje tyle samo prądu co na początku. Oczywiście latem mamy nadwyżki, które przekazujemy do sieci, ale dzięki nim finansujemy prąd, który z sieci czerpiemy zimą, gdy nie ma wystarczającej ilości słońca. To się bardzo opłaca parafii, bez tego rozwiązania byłoby ciężko – mówi ks. Józef Lenda. Dodaje, że teraz tym zielonym prądem zasilają też pompę ciepła, która ogrzewa kościół i plebanię.

PK-20.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 20/2021, na stronie dostępna od 24.06.2021

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki