Logo Przewdonik Katolicki

Moje dziecko się rozwodzi

Bogna Białecka
fot. Agnieszka Sozańska

Dorosłe dziecko oznajmia, że się rozwodzi. To często także próba dla rodziców – co mogą zrobić w tej sytuacji?

Zacznijmy od historii pewnego małżeństwa. On – mający wiele „za uszami” (kilka razy oszukał żonę, jednak w kwestii zasadniczej – przysięgi małżeńskiej – wierny), ona – zakochana po uszy w pewnym panu, ocenianym przez znajomych jako sprawny manipulant. Mąż podejmuje próbę ratowania związku, szuka pomocy terapeutycznej, zabiera nawet żonę na atrakcyjny wyjazd za granicę, a ona wydaje się akceptować jego wysiłki, cały wyjazd przebiega w przyjemnej atmosferze. Zaraz po powrocie żona wyjeżdża na dwa dni do przyjaciółki (co mąż przyjmuje nawet z wdzięcznością, gdyż oznacza to, że nie spotka się z nowym „ukochanym”), a po powrocie wręcza mu papiery rozwodowe i wyrzuca z domu, zmieniając zamki. Co się wydarzyło? W domu przyjaciółki (notabene rozwiedzionej) pojawiła się mama żony. Jeden dzień rozmów z kluczowymi dla niej osobami (nowy „ukochany” strategicznie pozostał na ten czas z boku) doprowadził kobietę wahającą się między decyzją o podjęciu walki o sakramentalne małżeństwo a decyzją o rzuceniu się głową naprzód w pozamałżeński romans do decyzji o rozwodzie.
 
Rola bliskich i przyjaciół
Co takiego zadziało się w tym czasie? Nicholas Christakis i James Fowler w książce W sieci. Jak sieci społeczne kształtują nasze życie? opisują wyniki badań, pokazujących (mówiąc w największym skrócie), że nasze poglądy, zachowania i nawyki są wypadkową wpływu zaledwie kilku osób, z którymi mamy najczęstszy i najbardziej znaczący kontakt. Innymi słowy – naukowo udowadniają prawdziwość ludowego przysłowia „Z kim przestajesz, takim się stajesz”. Autorzy pokazują jednak też, że wpływ ten jest większy, niż nam się wydaje. Działa to na nas wszystkich. Sieci społeczne działają na nastolatków (co opisałam w artykule dotyczącym wpływu patologicznego środowiska), działają i na dorosłych.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 40/2019, na stronie dostępna od 22.10.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code
 • awatar
  Arletta Bolesta
  02.10.2019 r., godz. 09:08

  Jednym z rozwiązań to staranie się o stwierdzenie nieważności małżeństwa.
  dr Arletta Bolesta
  adwokat kościelny

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki