Logo Przewdonik Katolicki

Rak – pytania i wątpliwości

Profilaktyka raka, leczenie onkologiczne, zawiła terminologia medyczna, problem z odczytaniem diagnozy. To wszystko wyjaśniają eksperci, odpowiadający na najczęściej zadawane przez Czytelników pytania.

Czy istnieje czynnik dziedziczny przy nowotworach piersi? Jeśli tak, to jak można się dowiedzieć, czy jest się zagrożonym nowotworem ze względu na obciążenie genetyczne?
 
Odpowiada DR N. BIOL Katarzyna Lamperska
– Od 5 do 10 proc. nowotworów piersi uwarunkowanych jest genetycznie, tworząc zespół dziedzicznego raka piersi, dziedzicznego raka piersi i jajników. W tych zespołach około 60 proc. badanych ma mutacje w genie BRCA1, a 20 proc. w genie BRCA2. Osoby, u których w rodzinach występowały zachorowania na raka piersi i/lub jajników do 55. roku  życia, pojawiały się nowotwory obustronne (u tej samej osoby nowotwór obydwóch piersi) lub rak piersi z innym nowotworem, występował rak piersi u mężczyzn powinny poddać się badaniu genetycznemu. Należy również wziąć pod uwagę, że w rodzinach, gdzie stwierdzono mutacje w genie BRCA1, dodatkowo mogą pojawić się inne nowotwory takie, jak: rak stercz, jajowodów, żołądka, trzustki i jelita grubego. W przypadku nosicielstwa mutacji BRCA2 w spektrum nowotworowym może wystąpić rak krtani, jelita grubego, żołądka, pęcherzyka żółciowego lub czerniak. Nowotwory piersi mogą wystąpić również w spektrum nowotworowym innych dziedzicznych zespołów predyspozycji do zachorowania na nowotwory złośliwe, w tych przypadkach oznacza się mutację w innych genach niż BRCA1/2. Dlatego osoby chcące wykonać badanie genetyczne powinny zgłosić się do poradni genetycznej w celu przeanalizowania wywiadu rodzinnego. 
 


Odpowiada Prof. Dr hab. Paweł Murawa

Czy rak piersi ma związek z menopauzą?
– Rak piersi występuje częściej przed menopauzą. Niemniej wcześniejsza pierwsza miesiączka i późna menopauza są czynnikami zwiększonego ryzyka zachorowania na raka piersi w związku z długim okresem działania estrogenów.
Jakie objawy powinny zaniepokoić kobietę?
– Objawy, jakie powinny zaniepokoić kobietę, to: krwawy wyciek z brodawki, guzek, zmiana symetrii piersi i inne. Nie należy jednak czekać na objawy, tylko poddać się badaniom profilaktycznym.
Co to znaczy chirurgia profilaktyczna?
– Chirurgia profilaktyczna oznacza w pierwszym rzędzie usuwanie drobnych, często niebudzących wątpliwości co do charakteru zmian, celem badania mikroskopowego. Chirurgia profilaktyczna mająca na celu usunięcie całego narządu jest przeznaczona dla osób o silnym czynniku genetycznym (mutacja genu BRCA1) połączonym z wywiadem występowania raka w najbliższej rodzinie (babcia, mama, siostra) w szczególności w młodym wieku.
Na czym polega badanie BAC i o czym świadczy jego wynik?
 Odpowiada Prof. dr hab. n. med. Andrzej Marszałek
– BAC – jest skrótem od nazwy badania „biopsja aspiracyjna cienkoigłowa”, które czasem jest oznaczane jako FNA (od angielskich słów: fine needle aspiration). Jest to procedura należąca do morfologicznych badań diagnostycznych. W celu uzyskania materiału do diagnostyki lekarz patolog, lub lekarz innej specjalności, najczęściej nakłuwa cienką igłą zmianę przez skórę i aspiruje komórki do badania. Możliwe jest też wykonanie badania z wykorzystaniem dodatkowych technik jak USG lub tomografia komputerowa. Uzyskane komórki mogą zostać poddane dalszej obróbce w celu uzyskania preparatów do oceny mikroskopowej. Badanie w wielu przypadkach pozwala na postawienie rozpoznania lub różnicowania zmian np. zapalnych od nowotworowych. W części przypadków badanie jest jedynie „wskazaniem” do dalszych procedur diagnostycznych, w tym także do pobrania materiału tkankowego (np. wycięcie całej zmiany klub pobranie jej fragmentu). Badanie BAC jest dość powszechnie stosowane do szybkiej wstępnej diagnostyki niektórych zmian. W przypadku niektórych nowotworów (np. rak tarczycy) jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych. W wielu przypadkach badanie BAC pozwala na określenie obecności nowotworu złośliwego, ale ze względu na swoje ograniczenie (dysponujemy w celach diagnostycznych jedynie ograniczoną liczba komórek) nie pozwala na opisanie wszystkich cech potrzebnych do pełnego leczenia onkologicznego. W takich przypadkach wykonuje się dalsze badania histologiczne (po wykonaniu biopsji gruboigłowej, pobrania wycinka ze zmiany, wycięcia zmiany w całości lub usunięcia zmiany z częścią lub całym narządem), które pozwalają na szerszy panel badań diagnostycznych oraz pozwalają na określenie cech nowotworu, które są wymagane dla planowania dalszej terapii.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki