Logo Przewdonik Katolicki

Całym sobą dla Boga i bliźnich

Marcin Jarzembowski
Fot.

Pasterz diecezji udzielił święceń diakonatu pięciu alumnom Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej. Ślubujecie i przyrzekacie to, czego Kościół oczekuje od was w imieniu samego Chrystusa powiedział w bydgoskiej katedrze biskup ordynariusz Jan Tyrawa.

Pasterz diecezji udzielił święceń diakonatu pięciu alumnom Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej. „Ślubujecie i przyrzekacie to, czego Kościół oczekuje od was w imieniu samego Chrystusa” – powiedział w bydgoskiej katedrze biskup ordynariusz Jan Tyrawa.

Biskup wyraził radość ze wspólnej modlitwy wokół ołtarza. Podkreślił, że kolejny rocznik młodych ludzi, poprzez wspomniane święcenia, wchodzi w kapłańskie życie. – W ten sposób spełnia się również prośba, a zarazem polecenie o robotników na żniwo Pańskie. Dzisiaj tych dobrych robotników potrzeba jak najwięcej. Dobrych, to znaczy takich, o których słyszymy w Ewangelii. Dla których Jezus Chrystus jest drogą, prawdą i życiem. Jednocześnie nie możemy ustać w tej prośbie, modlitwie o nowych kapłanów – mówił.

Ordynariusz diecezji bydgoskiej zauważył, że w kontekście Ewangelii, która została odczytana, „święcenia diakonatu to taki czas, gdzie kończy się poznawanie Chrystusa”. Już Go trzeba znać na tyle, na ile Chrystus tej wiedzy oczekuje i  jej się domaga. Od dzisiaj jesteście skazani na nieustanne poznawanie nie tylko samego Chrystusa, ale również siebie, całej tej rzeczywistości, która was będzie otaczać, w takich czy innych okolicznościach. Dlatego i po to, aby móc prawdziwie ukazywać Chrystusa. Prawdziwie, to znaczy zrozumiale – dodał bp Jan Tyrawa.

Na zakończenie pasterz przypomniał, że święcenia jako sakrament są źródłem łaski. – Oznacza to, że Bóg, stawiając wymagania, daje potrzebną moc, aby je można było wypełnić. Ta świadomość powinna wam od dzisiaj nieustannie towarzyszyć – zakończył.

Diakoni odbyli przed uroczystościami święceń ośmiodniowe rekolekcje w odosobnieniu. Ich myślą przewodnią były słowa samego Chrystusa: „Już was nie nazywam sługami, ale nazwałem was przyjaciółmi”. – To jest istotny moment w życiu każdego z tych młodych ludzi. Dzień święceń diakonatu, a później prezbiteratu, wyciska na ich duszy znamię kapłaństwa. To oznacza, że ten człowiek jest  konsekrowany i całkowicie oddany dla spraw Bożych, w znaczeniu służby bliźnim. Aby móc to zrozumieć, potrzeba czasu wyjścia na pustynię. Po to, aby zastanowić się i pozwolić mówić Duchowi Świętemu. Trzeba usłyszeć ten wołający głos „Pójdź za Mną” – całą duszą, całym sobą, całym sercem – powiedział rekolekcjonista i ojciec duchowny bydgoskiego seminarium ks. dr Zygmunt Zaborowski.

Nowi diakoni diecezji bydgoskiej pochodzą ze wspólnot parafialnych w Bydgoszczy, Dywitach, Nakle nad Notecią, Słupach i Wysokiej.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki