Logo Przewdonik Katolicki

Spełniać się w posługiwaniu

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Diakonat w wymiarze posługi musi stawać się perfekcyjny powiedział bp Jan Tyrawa. Ordynariusz diecezji bydgoskiej udzielił w bydgoskiej katedrze święceń diakonatu dwóm alumnom Wyższego Seminarium Duchownego. Biskup Tyrawa podkreślił wymiar posługi w życiu każdego kapłana. Diakonat to sakrament. Może być on rozumiany jako święcenia ku posłudze....

„Diakonat w wymiarze posługi musi stawać się perfekcyjny” – powiedział bp Jan Tyrawa. Ordynariusz diecezji bydgoskiej udzielił w bydgoskiej katedrze święceń diakonatu dwóm alumnom Wyższego Seminarium Duchownego.

Biskup Tyrawa podkreślił wymiar posługi w życiu każdego kapłana. – Diakonat to sakrament. Może być on rozumiany jako „święcenia ku posłudze”. Ten wymiar posługi w kapłaństwie jest niezbywalny. Niezależnie od tego, czy przyjmuje go osoba krocząca ku kapłaństwu, czy nie, on musi stawać się perfekcyjny – powiedział. Hierarcha uważa, że przed diakonami czas wytężonej formacji, który ma pomóc w zrozumieniu siebie, swojej misji, zadania i powołania. – W tym roku mamy dwóch diakonów. Wierzę, że kolejne lata zaowocują większą liczbą kandydatów do kapłaństwa. Za każdą osobę dziękujemy Bogu. A życzenia z mojej strony są proste, aby nowi diakoni potrafili się spełniać w posługiwaniu. Bo tym jest właśnie kapłaństwo – dodał bp Jan Tyrawa.

Na uroczystościach był obecny rektor seminarium duchownego. Ksiądz dr Wojciech Szukalski małą liczbę diakonów tłumaczy tym, że „droga wielu kleryków ku finałowi” jest naznaczona licznymi rozdrożami. – Bywa tak, że ci, którzy na pierwszym roku ku niej zmierzają, znajdują boczne ścieżki, które stają się przeszkodą. Życzę tym, którzy idą w dobrym kierunku, aby pogłębili więź z Chrystusem i z większym przekonaniem szli do ludzi. Wierni naprawdę potrzebują dobrych kapłanów – stwierdził.

Święcenia przyjął diakon Krzysztof Klóska z parafii św. Marii Magdaleny w Zakrzewie oraz Krzysztof Barczyński z bydgoskiej wspólnoty Świętego Krzyża. – Na tę chwilę czekałem kilka lat. Przez ten czas szukałem wewnętrznej pewności, której w stu procentach nie uzyskałem. Jednak jestem na tyle przekonany i czuję w sercu, że Bóg mnie do tego powołuje. Chcę do końca służyć innym poprzez świadectwo swojego życia – powiedział diakon Krzysztof Klóska. – To upragniony moment. Każdego dnia czuję radość. Na tej drodze odnalazłem swoje szczęście, a seminarium to szkoła Chrystusowa – dodał diakon Krzysztof Barczyński.

Nowi diakoni mogą od momentu święceń m.in. błogosławić nowożeńców, udzielać chrztu, prowadzić pogrzeby oraz głosić Słowo Boże. Przez najbliższy rok odbywać także będą praktyki w parafiach.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki