Odpowiedzialni za przyszłość KOŚCIOŁA

Biskup bydgoski ks. Jan Tyrawa wyświęcił 14 maja pięciu nowych diakonów. Pochodzą oni z różnych części diecezji - z Bydgoszczy, Kcyni, Nakła nad Notecią, Sadek oraz Sławna. Już w przyszłym roku zasilą szeregi kapłanów - tak bardzo potrzebnych w młodej diecezji.



Gromadzimy się w bydgoskiej katedrze we wspomnienie wyboru św. Macieja do grona apostołów, aby przeżyć święcenia...
Czyta się kilka minut

Biskup bydgoski ks. Jan Tyrawa wyświęcił 14 maja pięciu nowych diakonów. Pochodzą oni z różnych części diecezji - z Bydgoszczy, Kcyni, Nakła nad Notecią, Sadek oraz Sławna. Już w przyszłym roku zasilą szeregi kapłanów - tak bardzo potrzebnych w młodej diecezji.

Gromadzimy się w bydgoskiej katedrze we wspomnienie wyboru św. Macieja do grona apostołów, aby przeżyć święcenia diakonatu. To znak niezwykłej ciągłości Kościoła, który poprzez sakramenty nieustannie się odnawia i ożywia - mówił na początku Eucharystii ksiądz biskup.

Ordynariusz diecezji bydgoskiej podczas homilii odwołał się do momentu, w którym odszedł Jan Paweł II i w którym wybrano na Stolicę Piotrową Benedykta XVI. - Przyjmujecie tę święcenia w czasie szczególnym i dla Kościoła, i dla społeczeństwa. Powinniście go odczytać we właściwy sposób. W tej właśnie chwili przychodzi wam wejść w kontynuację życia apostolskiego w Kościele - mówił ks. bp Jan Tyrawa. Hierarcha przypomniał także rocznicę objawień fatimskich oraz zamachu na Jana Pawła II. - Ta data powinna wam również powiedzieć, iż nieprawdą jest, że życie świata można zaprojektować. Powinniście wiedzieć, w co Bóg was wprowadza i w jakim dziele macie pracować. Ostatnie wydarzenia pokazały, jak głęboki jest głód ducha ludzkiego za tym, co wielkie i wspaniałe. I tylko Kościół może te pragnienia zaspokoić. Z taką misją przyjmijcie dzisiaj te święcenia - zakończył duszpasterz. Święcenia diakonatu to pierwszy stopień do przyjęcia święceń kapłańskich. Drugim jest prezbiterat, a trzecim sakra biskupia.

Diakoni wywodzą się z różnych części diecezji: Paweł Czechowski z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sławnie, Tomasz Dadek z parafii pw. Matki Bożej Królowej Męczenników w Bydgoszczy, Maciej Musiał z parafii pw. św. Wojciecha w Sadkach, Rafał Muzolf z parafii pw. św. Wawrzyńca w Nakle i Mateusz Nowak z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kcyni.

Obecny na Mszy św. ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej, ks. Janusz Mnichowski, przyznał, że święcenia diakonatu są przełomowym momentem w całej formacji seminaryjnej. - Jest on wejściem w sakrament kapłaństwa. Diakoni przyjmują na siebie szereg obowiązków takich, jak: modlitwa liturgiczna, zachowanie celibatu, posłuszeństwo wobec biskupa i Kościoła oraz troska, zwłaszcza o ubogich i cierpiących. Życzę im, aby otworzyli się na działanie Ducha Świętego - wyznał.

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Jeśli już znasz „Przewodnik Katolicki”, wykup subskrypcję by uzyskać dostęp do wszystkich treści z nowych numerów, numerów archiwalnych oraz całkowicie unikalnych treści publikowane jedynie w internecie.

Koszt rocznej subskrypcji  przy płatnościach miesięcznych to 239 zł. Przy płatności z góry za rok otrzymasz 25% rabat. Oszczędzasz 66 zł.

↺ Automatyczne odnowienie płatności; rezygnuj kiedy chcesz!

 

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 21/2005