Logo Przewdonik Katolicki

Ukłucie może nie boleć?

Renata Krzyszkowska
Fot.

Troskliwa mama może złagodzić ból dziecka i zminimalizować stres towarzyszący zabiegom iniekcji przede wszystkim przez swoją obecność przy dziecku.

 

 

 

Nic nie zastąpi bliskiego kontaktu z rodzicem. Małe dziecko rodzic może trzymać na kolanach i je przytulać. Pielęgniarka wykonująca zabieg na pewno poradzi, jak najwygodniej je trzymać. Ważne, by rodzic nie był bardziej zdenerwowany od swojej pociechy. Dziecko jest uważnym obserwatorem i szybko wyczuje stres opiekuna. Nie zdziwmy się także, jeżeli 2- czy nawet 6-latek w trakcie lub po zabiegu brzydko nas przezwie albo uderzy. Taka reakcja u młodszych dzieci powinna spotkać się z wyrozumiałością rodzica. - Pamiętajmy, że dzieci odczuwają ból intensywniej niż dorośli oraz mają mniej umiejętności radzenia sobie z nim. Dzieci do ok. 7. roku życia nie rozumieją zasadności przeprowadzenia przykrego zabiegu i mogą postrzegać go jako niezasłużoną karę. Po pierwszych negatywnych doświadczeniach z wkłuciem igły boją się kolejnych zabiegów - mówi psycholog Tomasz Srebnicki pracownik Kliniki Psychiatrii Wieku Rozwojowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz dyrektor dydaktyczny Centrum Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Centrum CBT.

U dzieci, które skończyły 3 miesiące, można zastosować znieczulający miejscowo skórę Emla plaster - dostępny w aptekach bez recepty. Jest on  łatwy w użyciu. Troskliwa mama może nakleić go swojemu dziecku sama. Ważnejednak, by zapytała wcześniej pielęgniarkę lub lekarza o miejsce planowanego wstrzyknięcia. Plaster Emla należy nakleić  godzinę przed zabiegiem. Jeżeli plaster będzie pozostawiony na skórze przez  godzinę do 2 godzin, to po jego odklejeniu znieczulenie utrzymuje się przez dwie godziny.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki