Logo Przewdonik Katolicki

Poznańska fara Bazyliką Mniejszą

Błażej Tobolski
Fot.

W tej świątyni modlitwa nie rodzi się z natrętnego poczucia obowiązku, ale z zachwytu powiedział abp Stanisław Gądecki o poznańskiej kolegiacie farnej.

– W tej świątyni modlitwa nie rodzi się z natrętnego poczucia obowiązku, ale z zachwytu – powiedział abp Stanisław Gądecki o poznańskiej kolegiacie farnej.

 

Metropolita poznański przewodniczył 17 października uroczystości nadania kościołowi kolegiackiemu pw. NMP Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa w Poznaniu tytułu i godności Bazyliki Mniejszej. Rozpoczęła się ona poświęceniem tablicy z napisem Basilica Minor (Bazylika Mniejsza) znajdującej się nad wejściem do poznańskiej fary i odczytaniem dekretu Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów podnoszącego tę świątynię do godności Bazyliki.

W wygłoszonej homilii arcybiskup przypomniał, że Bazyliki Większe są tytułem honorowym zarezerwowanym zasadniczo dla kościołów papieża. Z kolei tytuł Bazyliki Mniejszej nadaje się kościołom „odznaczającym się wyjątkową wartością zabytkową o dużym znaczeniu w życiu religijnym wspólnoty chrześcijańskiej”. Zwrócił on również uwagę, że w Polsce takim przywilejem cieszy się obecnie 118 kościołów, natomiast w archidiecezji poznańskiej, oprócz poznańskiej fary, dwie świątynie: katedra poznańska (od 1962 r.) oraz sanktuarium Matki Bożej na Świętej Górze koło Gostynia (od 1970 r.).

Abp Gądecki zaznaczył też, że Bazylika Mniejsza powinna być szczególnym miejscem nieustającej modlitwy, stanowiąc wzór dla innych kościołów. – Modlitwa w poznańskiej farze ma jeszcze jedną cechę odróżniającą ją od modlitw w innych kościołach. Tutaj człowiek doświadcza modlitwy pięknej. W tej świątyni modlitwa nie rodzi się z natrętnego poczucia obowiązku, ale z zachwytu. Tutaj łatwiej nam doświadczyć, że chrześcijaństwo jest wcielonym zachwytem – mówił pasterz archidiecezji, nawiązując do piękna „tego domu Bożego”. Wzniesioną na przełomie XVII i XVIII w. farę nazywa się zresztą „perłą baroku”. Dodać trzeba, że jest ona również kościołem całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu, sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a także świątynią bractw i cechów rzemieślniczych oraz stałego dyżuru w konfesjonale.

 


W Bazylice Mniejszej często powinno być głoszone Słowo Boże, a sprawowana w nim liturgia winna być wzorem dla innych kościołów. Jej duszpasterze są również zobowiązani do przykładania szczególnej wagi do studium i rozpowszechnienia dokumentów Ojca Świętego i Stolicy Apostolskiej, zwłaszcza tych dotyczących liturgii oraz do posługi konfesjonału.

Jednocześnie wierni przybywający do poznańskiej fary będą mogli odtąd częściej uzyskać tam odpust zupełny. Dodatkową okazją do tego, oprócz święta tytułu kościoła (8 maja, 22 lipca, 11 października), będzie rocznica poświęcenia Bazyliki (27 września), uroczystość św. św. Apostołów Piotra i Pawła (29 czerwca), dzień wspominający nadanie tytułu i godności Bazyliki (17 czerwca). Dodatkowy dzień odpustu ustanowił abp Stanisław Gądecki także na 31 grudnia, nawiązując do wielowiekowej tradycji odprawiania w farze nabożeństw na zakończenie roku w intencji mieszkańców Poznania. Każdy wierny będzie też mógł wybrać sobie jeden dzień w roku, kiedy przyjmie w bazylice kolegiackiej dar odpustu zupełnego.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki