Logo Przewdonik Katolicki

Męczeństwo ojca Euzebiusza

Michał Gryczyński
Fot.

Trzynaście lat temu beatyfikowano 108 polskich męczenników II wojny światowej, a obecnie dobiegają końca procesy rogatoryjne - tzn. pomocnicze - kolejnych 122 męczenników, ofiar hitlerowców.

 

Metropolita poznański podpisał niedawno akta procesowe jednego z nich, Sługi Bożego Euzebiusza Józefa Huchrackiego. Oznacza to zakończenie etapu diecezjalnego i przekazanie akt do Pelplina, gdzie toczy się ogólnopolski proces beatyfikacyjny całej grupy męczenników. 

Ojciec Euzebiusz urodził się 15 października 1885 r. w Katowicach.  Jego rodzice pochodzili z Wielkopolski: matka z Belęcina k. Siemowa, a ojciec ze Śremu. Po maturze wstąpił do franciszkanów; w 1910 r. złożył śluby wieczyste, a trzy lata później przyjął święcenia kapłańskie. Podczas I wojny światowej pełnił w habicie posługę kapelana w armii niemieckiej. W 1918 r. powrócił do swojej prowincji zakonnej i pracował w klasztorach w: Choczu, Wieluniu, Rybniku, Wronkach, Pakości i Osiecznej. W 1938 r. został gwardianem klasztoru na Goruszkach w Miejskiej Górce k. Rawicza. Po wybuchu wojny Niemcy zaproponowali mu podpisanie Volkslisty, ale odmówił. 1 kwietnia 1941 r. został internowany w Lubiniu, a potem trafił do Fortu VII w Poznaniu. Przewieziony do obozu w Dachau otrzymał numer 28240. Zginął w komorze gazowej w nocy z 5 na 6 maja 1942 r.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki